ریسک‌ سه‌گانه در بورس

کدخبر: ۵۳۶۸۸۳
بازار سهام در حالی معاملات آخرین روز از هفته را به پایان رساند که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش دو‌هزار و ۵۳۳‌واحدی تا سطح یک‌میلیون و ۴۱۰‌هزار واحد پیشروی کرد، به‌طوری‌که با پایداری نماگر یادشده در روند صعودی، برآیند دادوستدهای بورس تهران از ابتدای سال ‌تاکنون با افزایش ۱۴/ ۳‌درصدی همراه شد.
ریسک‌ سه‌گانه در بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، در جریان معاملات روز چهارشنبه نماگر اصلی بازار با افزایش ۱۸/ ۰‌درصدی معادل دو‌هزار و ۵۳۳واحد افزایش داشت و در سطح یک‌میلیون و ۴۱۰‌هزار واحد قرار گرفت. نماگر هم‌وزن بازار نیز همگام با شاخص‌کل با رشد ۴۵/ ۰‌درصدی در سطح ۴۰۷‌هزار واحد متوقف شد، ضمن اینکه در روز گذشته مجموع ارزش معاملات خرد سهام مجددا در سطحی کمتر از دو‌هزار ‌میلیارد‌تومان،‌یعنی در رقم‌ هزار و ۹۱۷‌میلیارد ‌تومان قرار گرفت.

ریسک معاملات

بررسی‌ها نشان می‌دهد جریان رشد اخیر بازار عمدتا توسط سرمایه اهالی بازار بود و پولی از بیرون وارد بازار نشده‌است؛ این در حالی است که به‌نظر می‌رسد کمی فضای ترس از بودجه ‌و قیمت‌های جهانی در بازار جریان یافته و این موضوع باعث‌شده تا فضای بازار اندکی پرفشار ظاهر شود. از طرفی بازار سهام نیم‌نگاهی نیز به تحولات سیاسی و صدالبته جریان نرخ ارز دارد، اما در واقع اینطور به‌نظر می‌آید که جریان پول هم تحت‌تاثیر ریسک‌های موجود در بازار، بعد از رشد اخیر منتظر است تا جریان بودجه ‌و ریسک‌های مرتبط با شرکت‌ها و صنایع پشت‌سر گذاشته شود و کمی اوضاع آرام شده و دوباره به بازار باز‌گردد.

این در حالی است که بازار سهام طی روزهای گذشته میزبان گزارش عملکرد ماهانه شرکت‌ها بود. گزارش‌هایی که در دل آن تحولات افزایش نرخ ارز و اتفاقات بورس‌کالا و مواردی از این دست دیده می‌شود، چراکه در شرایط کنونی گزارش‌های ماهانه احتمالا می‌توانند به حفظ قیمت‌ها و کف‌سازی برخی از سطوح قیمتی که فضای تردید را برای برخی سهامداران به‌وجود آورده‌‌‌‌‌‌‌‌اند، کمک کرده و آنها را از تحولات ارزندگی قیمت مطمئن سازند. از طرفی همزمان با انتشار گزارش‌های ماهانه همواره این چشم‌انداز روشن سودآوری و سود‌سازی شرکت‌هاست که تقویت شده و در فضایی که بازار کمی از ریسک فاصله بگیرد و به‌دنبال برگشت باشد، تحولات گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ماهانه ابزار خوبی برای تحلیلگران در بازار خواهد بود، اما نباید از این نکته غافل شد که بازار مدتهاست که به گزارش‌ها وزن قوی نمی‌دهد، هرچند که به‌نظر می‌رسد همین گزارش‌ها موجبات لازم برای رشد اخیر بازار را رقم زده‌اند.

افت و خیز بورس

بازار سهام در حالی معاملات آخرین روز از هفته را به پایان رساند که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش دو‌هزار و ۵۳۳‌واحدی تا سطح یک‌میلیون و ۴۱۰‌هزار واحد پیشروی کرد، به‌طوری‌که با پایداری نماگر یادشده در روند صعودی، برآیند دادوستدهای بورس تهران از ابتدای سال ‌تاکنون با افزایش ۱۴/ ۳‌درصدی همراه شد. نماگر هم‌وزن بورس تهران نیز در این روز افزایشی ‌هزار و ۸۱۶‌واحدی را به‌ثبت رساند و در سطح ۴۰۷‌هزار و ۳۰۲ واحد قرار گرفت؛ این در حالی است که مجموع ارزش معاملات خرد سهام در روز چهارشنبه در مقایسه با روز معاملاتی قبل از آن با کاهش ۹/ ۶‌درصدی، رقم ‌هزار و ۹۱۷‌میلیارد‌تومان را به‌ثبت رساند. در این روز بازار مجددا با خروج پول همراه شد و حدود ۳۰‌میلیارد‌تومان سرمایه حقیقی در روز یادشده از بازار سهام خارج شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که گروه «فرآورده‌های نفتی‌» با بیش از ۲۴‌میلیارد‌تومان خروج نقدینگی، بیشترین خروج سرمایه حقیقی درمیان صنایع را به‌نام خود به‌ثبت رساند و پس از آن صنعت «خودرو و ساخت قطعات‌» با خروج پول حدود ۲۳‌میلیارد‌تومانی در دومین‌مرتبه از بیشترین خروج نقدینگی درمیان صنایع موجود در بازار سهام قرار گرفت؛ این در حالی است که گروه «چندرشته‌ای صنعتی‌» با جذب نقدینگی حدود ۴۰‌میلیارد‌تومانی در صدرجدول ورود نقدینگی صنایع قرار گرفت، پس از آن گروه « انبوه‌سازی‌» با ورود بیش از ۲۵‌میلیارد‌تومانی سرمایه سهامداران خرد، بیشترین ورود پول حقیقی را به‌ثبت رساند.  به تفکیک نمادهای معاملاتی نیز طی دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه، «شپنا‌» با خروج بیش از ۱۴‌میلیارد‌تومان در صدر خروج نقدینگی بورس روز چهارشنبه قرار گرفت، پس از آن «خساپا‌» با خروج حدود ۱۳‌میلیارد‌تومانی در رده دوم خروج نقدینگی از نمادهای معامله‌شده بورس تهران قرار گرفت و در ‌مرتبه بعدی جدول نیز «خودرو‌» با خروج حدود ۱۲‌میلیارد‌تومانی بیشترین خروج سرمایه در روز گذشته را به‌نام خود به‌ثبت رساند. این در حالی است که نمادهای «وبانک‌» و «وآذر‌» به ترتیب با ورود پول بیش از ۵۳‌میلیارد ‌تومان و حدود ۲۲‌میلیارد‌تومان همراه شدند و در صدرجدول جذب سرمایه حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روز شنبه قرارگرفتند.

سبز کم‌‌‌‌‌‌‌‌رمق

در نگاهی دقیق‌تر در روز معاملاتی چهارشنبه، با گذشت بیش از ۱۵‌دقیقه از بازار، شاخص‌کل تحت‌تاثیر معاملات گروه خودرویی توانست حدود ۸۰۰‌واحدی افزایش یابد و تا سطح یک‌میلیون و ۴۰۸‌هزار‌واحدی بالا بیاید. نماگر هم‌وزن بازار نیز در مدت زمان یادشده با رشد حدود ۶۵۰‌واحدی همراه شده‌است. روند صعودی بازار تا جایی ادامه یافت که در نیمه‌اول معاملات روز گذشته شاخص‌کل توانست در نیمه‌اول معاملات با افزایش بیش از ۳‌هزار‌واحدی همراه شده و تا ارتفاع یک‌میلیون و ۴۱۰‌هزار‌واحدی بالا آمد. شاخص هم‌وزن نیز با افزایش حدود‌هزار و ۸۰۰‌واحدی تا سطح ۴۰۷‌هزار واحد صعود کرد.  نگاهی به نمادهای اثرگذار نشان می‌دهد که بانکی‌ها بیشترین نقش را در صعود روز چهارشنبه شاخص‌کل داشتند. نماگر یادشده در حالی روز چهارشنبه با افزایش حدود دو‌هزار و ۵۳۳‌واحدی به‌کار خود پایان داد که «وبانک‌» با ۴۷۱ واحد، «وبملت‌» با ۴۲۴ واحد و «حکشتی‌» با ۲۸۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص‌کل داشتند، اما در مقابل ‌نماد معاملاتی «فولاد‌» با حدود ۲۸۶واحد تاثیر منفی بر شاخص‌کل، بیشترین تاثیر منفی بر نماگر یادشده را به‌ثبت رساند. در‌مرتبه دوم نیز ‌نماد «کگل‌» با ۲۱۶‌واحد تاثیر منفی بر شاخص‌کل، بیشترین تاثیر منفی بر نماگر یادشده را داشت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید