وضعیت بهتر نمادهای کوچک در بازار سهام

بورس بازان گیج شدند! /پیش بینی بازار سهام 15 آذر

کدخبر: ۵۳۹۵۰۲
اقتصادنیوز: سردرگمی معامله گران در بورس تهران کاملا مشهود است. خروج پول بی وقفه ادامه دارد اما از طرف دیگر سیگنال های مثبت دیده می شود.
بورس بازان گیج شدند! /پیش بینی بازار سهام 15 آذر

به گزارش اقتصادنیوز ، وضعیت بورس تهران کاملا گمراه کننده شده است. از طرفی بازار میل به اصلاح ندارد و از طرف دیگر، بالا هم نمی رود. پس از رشدی که اخیرا در بورس مشاهده شده، همچنان معامله گران انتظار دارند بازار رو به بالا حرکت کند اما نه تنها بازار بالا نمی رود بلکه پایین هم نمی رود!

بورس برای رشد نیاز به محرک های قوی دارد

تمایل بازار به بالا رفتن بیشتر از تمایل آن برای کاهش است، اما از طرفی محرک های قوی برای این اتفاق دیده نمی شود. بورس تهران برای رشد نیاز به محرکی قوی دارد که اگر چنین محرکی ایجاد شود، شاخص به راحتی تا 1.6 میلیون واحد بالا می رود، اما هنوز چنین محرکی مشاهده نشده است.

با این وجود شواهد نشان می دهد بورس بیشتر تمایل به صعود دارد. چند روزی هم هست که ارزش معاملات خرد رشد کرده و از محدوده 2700 میلیارد تومان تا بیش از 3200 میلیارد تومان افزایش یافته است. اما همان طور که طی چند روز ارزش معاملات بالا آمده، طی چند روز هم می تواند به سمت پایین حرکت کند.

افزایش ارزش معاملات خرد و خروج پول

با این حال فعلا می توان گفت که سیگنال مثبتی از جانب ارزش معاملات خرد مشاهده شده که این می تواند مهم ترین سیگنال مثبت این روزها باشد.

از زاویه دیگر، خروج پول حقیقی ها از بازار سهام همچنان بی وقفه انجام می شود و حقیقی ها با این خروج پول ها نشان داده اند به وضعیت بازار اعتماد ندارند و ترجیح می دهند پول خود را از این بازار خارج کنند تا یا به بازارهای موازی بروند، یا در موقعیتی بهتر در همین بازار سهام سرمایه گذاری کنند.

دیروز حدود 170 میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شد، در حالی که یکشنبه رقم خروج پول 130 میلیارد تومان بود. هفته قبل خروج پول در هر روز تا حدود 30-40 میلیارد تومان کاهش یافته بود و می توان گفت که به موازات رشد ارزش معاملات، خروج پول حقیقی ها هم رشد داشته است.

بورس تهران

وضعیت بهتر نمادهای کوچک

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز همچنان زیر عدد 1 است و با اینکه فاصله زیادی با این عدد ندارد اما همچنان قدرت بیشتر فروشندگان حقیقی را نشان می دهد که به طور نسبی زور بیشتری از خریداران دارند.

با توجه به این شرایط و به دلیل شیب نزولی شاخص کل در معاملات روز گذشته، می توان برای بازار امروز افت جزئی شاخص کل در ابتدای معاملات  را پیش بینی کرد. اما از آنجا که شاخص هم وزن روز گذشته رشد داشته، احتمالا نمادهای کوچک بازار وضعیت بهتری نسبت به نمادهای بزرگ خواهند داشت و از این جهت تعادلی در وضعیت بازار ایجاد می شود که معاملات را متعادل می کند.

تیتر یک
  • عصر قدرت نمایی عربستان و آسیای میانه

    اقتصادنیوز: گروهی از ناظران با اشاره به فعل و انفعال بازیگران جهان جنوب در ارتباط با جنگ اوکراین، از آغاز عصری تازه در…

از دست ندهید
کارگزاری مفید