بررسی معاملات این هفته بازار سهام

قهر سهامداران بورس با نمادهای شاخص ساز/بازار دست خریداران بود

کدخبر: ۵۷۵۸۰۹
طی معاملات این هفته، شاخص های بازار سهام رشد کردند و باز هم نمادهای کوچک، وضعیت بهتری نسبت به شاخص سازها داشتند.
قهر سهامداران بورس با نمادهای شاخص ساز/بازار دست خریداران بود

به گزارش اقتصادنیوز، در این هفته بورس وضعیت بدی نداشت و نگرانی ها بابت ادامه سقوط پرشتاب بازار تا حدود زیادی برطرف شد. البته وضعیت طوری بود که نمی توان گفت فعلا بازار به مدار صعودی بازگشته چراکه صعودهای بازار چندان پرقدرت نیستند. اما همین که بازار از سقوط های ترسناک فاصله گرفته، جای امیدواری دارد.

طی 5 روز معاملاتی در این هفته شاخص کل بورس 24 هزار واحد معادل 1.06 درصد رشد کرد. شاخص هم وزن 27 هزار واحد معادل 3.62 درصد رشد داشت. شاخص فرابورس هم 404 واحد معادل 1.39 درصد رشد را به ثبت رساند.

رشد شاخص های مختلف نشان می دهد همچنان سرمایه گذاران توجه ویژه ای به نمادهای کوچک بازار دارند و در مقابل، نمادهای بزرگ و شاخص ساز چندان مورد توجه نیستند. به نظر می رسد بازار فعلا به دنبال رسیدن قیمت نمادها به سقف سال 99 است و از آنجا که نمادهای بزرگ به سقف سال 99 خود رسیده اند، فعلا نمادهای کوچک با ورود نقدینگی همراه شده اند تا دوباره قیمت های سال 99 خود را ببینند.

ارزش معاملات چقدر بود؟

طی 5 روز معاملاتی این هفته، بالاترین رقم معاملات مربوط به روز شنبه بود که در این روز بیش از 12300 میلیارد تومان معامله خرد در بازار انجام شد.

یکشنبه رقم معاملات تا 9700 میلیارد تومان کاهش یافت. اما از روز دوشنبه دوباره معاملات به بالای 11 هزار میلیارد تومان رسید و دیگر از آن پایین تر نیامد.

طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه رقم معاملات خرد به ترتیب 11800، 11500 و 11100 میلیارد تومان بود.

تردید حقیقی ها برای تزریق پول

طی 5 روز معاملاتی در این هفته، سهامداران حقیقی تردیدهایی برای تزریق پول به بازار داشتند و برآیند ورود و خروج پول هفتگی، تقریبا خنثی بود.

ابتدا در روز شنبه حقیقی ها 730 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. روز یکشنبه 5 میلیارد تومان دیگر هم از بازار خارج شد.

اما روز دوشنبه ورق برگشت و حقیقی ها 980 میلیارد تومان پول جدید به بازار آوردند. سه شنبه هم 260 میلیارد تومان دیگر به بازار تزریق شد.

در نهایت در روز چهارشنبه 110 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد تا در مجموع معاملات هفتگی، حقیقی ها پول کمی به بازار تزریق کرده باشند اما تزریق چنین پولی نشان می دهد آن ها همچنان برای معاملات خود تردیدهایی دارند.

بازار دست خریداران بود

شاخص قدرت خریداران حقیقی در تمام 5 روز معاملاتی این هفته بالای عدد یک بود که این نشان می دهد خریداران قدرت برتر بازار در این هفته بوده اند.

در روز شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد 1.09 را ثبت کرد و در روز یکشنبه با تغییر جزئی، به عدد 1.10 رسید.

در روز دوشنبه این شاخص تا عدد 1.31 بالا رفت که این بزرگ ترین عدد شاخص قدرت خریداران حقیقی طی این هفته بود. در روز های سه شنبه و چهارشنبه هم این شاخص اعداد 1.24 و 1.23 را ثبت کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی