افزایش رکود معاملاتی

ارزش معاملات خرد سهام، یک پله عقب کشید!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 18 بهمن ۱۴۰۲

کدخبر: ۶۲۶۸۰۷
اقتصادنیوز: بورس تهران روز سه‌شنبه با افت تراز شاخص کل و افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد روز سه‌شنبه کاهش 19 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی نیز شدت یافت.
ارزش معاملات خرد سهام، یک پله عقب کشید!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 18 بهمن ۱۴۰۲

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌های سهامی شاهد روند صعودی قیمت‌ها و سبز پوشی نقشه بازار سهام بودند اما با رسیدن به نیمه معاملات، نماد‌های سنگین بازار لنگر انداختند و شاخص کل را به زیر تراز ابتدای روز رساندند. بورس تهران دیروز با تشدید روند خروجی جریان پول حقیقی همراه بود.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز روندی مشابه شاخص‌های بورسی داشتند و شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 15 صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 28 صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 24 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 10 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 15 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت محصولات غذایی با 9.7 میلیارد تومان و صنعت ماشین آلات و تجهیزات با 5.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 48.7 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 41.6 میلیارد تومان و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 41.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام در این هفته شاهد نوسان ارزش معاملات خرد در محدوده 3 تا 4 همتی بود. ارزش معاملات خرد در معاملات سه‌شنبه و پس از افت ابتدای هفته، بار دیگر با کاهش 19 درصدی به کانال 3 همتی سقوط کرد. جریان پول حقیقی نیز که در ابتدای هفته مثبت شد؛ روز گذشته بار دیگر با تشدید روند خروجی از سهام مواجه بود. جریان پول حقیقی در بین صندوق‌های درآمدثابت نیز در دو روز گذشته منفی بوده است.

021117

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با افزایش 18 درصدی به سطح 367 میلیارد تومانی صعود کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 25 درصدی تا سطح 377 میلیارد تومانی بالا آمد و پس از چهار روز معاملاتی، بار دیگر از ارزش صف‌های خرید سهام جلو زد.

 روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 23.3 میلیون تومان روز دوشنبه تا 22.4 میلیون تومان کاهش داشت و سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 23.5 میلیون تومان به 25.7 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند ریزشی و رکودی معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. روابط بین‌الملل و تنش‌های خاورمیانه این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های آزاد ارز و طلا نیز نوسانی شوند و چشم‌ها به تغییرات چشم‌انداز بازار‌های موازی باشد. با این وجود اصلی‌ترین عامل تثبیت کننده شاخص‌های سهامی در کانال نزولی را می‌توان تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه دانست که چشم‌انداز‌های کوتاه مدت بازار‌ها را به چالش کشیده است. از سوی دیگر تعطیلات سومین هفته دبهمن ماه نیز احتمال افزایش جریان ورودی پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت و افزایش جریان خروجی پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی وجود دارد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی