بررسی معاملات این هفته بازار سهام

پیش بینی بازار سهام هفته/ سنت شب عید بازار سهام تکرار می‌شود؟!

کدخبر: ۶۲۹۹۷۷
اقتصادنیوز: بورس تهران در جریان معاملات این هفته با کاهش 9.4 درصدی متوسط ارزش معاملات خرد و افزایش 55 درصدی خروج جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود. در این هفته تراز شاخص کل ریزش داشت و تراز شاخص هم‌وزن بورس تهران نیز پایین‌تر از سطح انتهایی هفته گذشته ایستاد.
پیش بینی بازار سهام هفته/ سنت شب عید بازار سهام تکرار می‌شود؟!

به گزارش اقتصادنیوز ، بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد خروج 322 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و فرار 451 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته قبل تراز 4 همتی را تجربه کرده بود؛ در روز ابتدایی این هفته اندکی کاهش داشت و تا انتهای هفته در کانال 3 همتی باقی ماند. روز دوشنبه این هفته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 3 هزار و 750 میلیارد تومان افزایش یافت و بالاترین میزان را در این هفته تجربه کرد و روز چهارشنبه با تراز 3 هزار و 132 میلیارد تومانی کمترین سطح هفته را به ثبت رساند و به استقبال تعطیلات رفت. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 9.4 درصد کاهش به نسبت هفته قبل تا سطح 3 هزار و 482 میلیارد تومانی پایین آمد. این سطح از متوسط ارزش معاملات خرد روزانه، در سال 1402 بی‌سابقه بوده است. برآیند جریان پول حقیقی در هفته سوم دی ماه منفی 422 میلیارد تومان بود و هفته چهارم دی به منفی 848 میلیارد تومان رسید و در هفته اول بهمن خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی 3 هزار و 94 میلیارد تومان افزایش داشت. در هفته دوم بهمن ماه بار دیگر شدت خروج جریان پول حقیقی کاهش داشت و شاهد خروج هزار و 116 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در سومین هفته بهمن شدت خروج جریان پول حقیقی به سطح 478 میلیارد تومان رسید. در هفته قبل نیز بازار سهام با خروج 773 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در این هفته با افزایش 55 درصدی جریان خروجی، خالص جریان پول حقیقی تا منفی هزار و 202 میلیارد تومان افزایش یافت. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل دو میلیون و 78 هزار و 530 واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح 2 میلیون و 70 هزار و 844 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 37 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در این هفته چیزی نزدیک به 10 صدم درصد ریزش کرد و در تراز 726 هزار و 934 واحدی ایستاد.

روند تاریخی شاخص کل بورس تهران نشان می‌دهد که بازار سهام نیز مشابه سایر بازار‌های کشور شب عید دارد و فعالان بورس تهران نیز در انتهای هر سال به امید کسب بازدهی مناسبی در جهت بهبود سود سرمایه‌گذاری خود در طی سال هستند. بورس تهران با وجود شروع فصل دوازدهم سال، همچنان درگیر رکود معاملاتی شدیدی است که امکان شروع یک روند صعودی با بازدهی مناسب را فعلا در اختیار معامله‌گران قرار نمی‌دهد.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز اولین هفته اسفند‌ماه

بورس تهران هفته اول اسفند ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 720 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بازار سهام در معاملات زمستان امسال با تغییر پی در پی روند‌های معاملاتی مواجه بود و جریان پول حقیقی نیز در بین نماد‌ها و صنایع بورسی سیال بود. در حال حاضر می‌توان اصلی‌ترین ترمز شاخص کل را افت متداوم ارزش معاملات خرد سهام دانست که هر تغییر روندی را تضعیف می‌کند. تحلیل‌گران بورس تهران در این روز‌ها معتقدند که عامل نهایی رکود معاملات سهامی تنش‌های خاورمیانه است. برخی از تحلیل‌گران نیز، رکود معاملاتی حال حاضر را سکوت قبل از طوفان می‌دانند.

021202

رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک و علاوه بر آن اثر منفی کوتاه مدت افزایش نرخ ارز و طلا در بازار آزاد و در واقع شکل‌گیری انتظارات صعودی در بازار‌های موازی بازار سهام را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد. در روز‌های اخیر شاهد افزایش چالش‌های سیاسی نظامی در خاورمیانه بودیم. با این تفاسیر، همچنان اصلی‌ترین سیگنال برای تشخیص آغاز روند صعودی قدرتمند شاخص‌های سهامی سطح 7 یا 8 همتی ارزش معاملات خرد است. در این هفته یکی از عواملی که اثرگذاری بالایی بر روند بازار سهام خواهد داشت؛ تقاضای دلار و طلا در مرکز مبادله و بازار آزاد خواهد بود. در این شرایط پیش بینی می‌شود هفته آتی، سطح ارزش معاملات خرد مهم‌ترین سیگنال بورس تهران به معامله‌گران باشد. بازار سهام در انتظار واکنش شاخص‌ها و ارزش معاملات به تخلیه شوک‌های سیاسی از رفتار معامله‌گران است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید