افزایش تقاضای سهام

ملاقات مجدد شاخص کل با سطح حساس!/ پیش بینی بازار سهام امروز 19 اسفند+ نمودار

کدخبر: ۶۳۲۹۶۰
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته دوم اسفند ماه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 4 همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت بودیم.
ملاقات مجدد شاخص کل با سطح حساس!/ پیش بینی بازار سهام امروز 19 اسفند+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز اندکی به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته قرمز تر شد و شاخص‌های سهامی دچار افت تراز اندکی شدند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند اما افت تراز هم‌وزن بر خلاف بورس تهران از افت تراز شاخص کل فرابورس بیشتر بود. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 15 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 12 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 36 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 10 صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت رایانه با 122.6 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت هتل و رستوران با 8.6 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 8.2 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 105.5 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت شرکت‌های صنعتی چند رشته‌ای با 23.1 میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی با 21.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در هفته قبل با ورود جریان پول حقیقی به موقعیت‌های سهامی مواجه شد. ورود پول حقیقی پس از رکود معاملاتی بلند مدت اخیر شوک مثبت شدیدی به شاخص‌های سهامی داد تا مرز 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل بار دیگر حفظ شود.

021216

ورود جریان پول حقیقی در اولین روز معاملاتی هفته قبل باعث افزایش 99 درصدی ارزش معاملات خرد شد و این معیار سطح 6 همتی را رد کرد. در روز یکشنبه نیز ارزش معاملات خرد افزایش داشت و از 7 همت نیز عبور کرد. در این هفته نیز ورود جریان پول حقیقی موتور محرکه شاخص کل به شمار می‌رود.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته اول اسفند 2 میلیون و 54 هزار و 739 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 165 هزار و 738 واحدی افزایش داشت و بازدهی 5.4 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 3.43 درصد رشد کرد و در تراز 738 هزار و 640 واحدی ایستاد.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 149 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 12 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به 198 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا 197 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.6 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 23.8 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 28.5 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 25.7 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته دوم اسفند ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 750 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته‌های میانی بهمن ماه شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود که در آخرین هفته این ماه و اولین هفته اسفند به شدیدترین حالت خودش رسید بود و این روند در هفته‌های اخیر فعالان بازار سهام را از سنت تاریخی رشد آخر سال نا امید کرده بود اما در هفته قبل با افزایش ارزش معاملات خرد و رشد تراز قابل توجه شاخص کل، امید به افزایش تراز بیشتر شاخص‌ها در بین معامله‌گران افزایش یافت. در حال حاضر معامله‌گران سهام واکنش شدیدی نسبت به اخبار تجدید ارزیابی نشان می‌دهند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 8 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز اندک شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 25 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید