ریزش ارزش معاملات

معاملات ناقص سهام در فرابورس ایران/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 20 اسفند+ نمودار

کدخبر: ۶۳۳۵۱۶
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با کاهش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن و خروج سرمایه حقیقی از سهام پشت سر گذاشت. کاهش ارزش معاملات خرد در روز شنبه، این معیار را به سطح 3 همتی بازگرداند.
معاملات ناقص سهام در فرابورس ایران/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 20 اسفند+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن در کنار ریزش تراز شاخص کل بود. رشد شاخص‌ کل هم‌وزن در ابتدای معاملات روز شنبه در تداوم روند انتهایی معاملات چهارشنبه هفته قبل بود اما با این حال معاملات سهامی دیروز با روند خروجی 48 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی، بازار سهام را دچار افت قیمتی کرد. دیروز هم‌زمان با خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام، شاخص‌های سهامی وارد روندی نزولی شدند و در انتهای معاملات، تراز شاخص هم‌وزن بالاتر از سطح ابتدای معاملات قرار گرفت اما شاخص کل بورس تهران با افت تراز همراه شد. روز شنبه، شاخص‌های فرابورسی عملکردی نزولی داشتند اما در ابتدای معاملات دیروز اعلام شد که بازار فرابورس ایران معاملات سهامی را با تأخیر آغاز می‌کند و حتی بخشی از معاملات صورت گرفته مورد پذیرش فرابورس قرار نگرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با 84.8 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت بیمه و صندوق‌های بازنشستگی با 32.3 میلیارد تومان و صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط با 29.7 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 84.3 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فرآورده‌های نفتی با 67.2 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 17.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در هفته‌ قبل را با جهش ارزش معاملات خرد و ثبت سطح 7 همتی این معیار پشت سر گذاشته است. دیروز ارزش معاملات خرد سهام تا سطح 3 همتی افت داشت اما می‌توان بخشی از این کاهش ارزش معاملاتی را ناشی از ضعف معاملات دیروز فرابورس دانست. دیروز شاهد خروج 48 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام و خروج 251 میلیارد تومانی پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمدثابت بودیم.

021219

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز کاهش 69 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 92 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به سطح 62 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های فروش تا 15 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.6 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 18.3 میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و به 22.5 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی همچنان به سمت فروشندگان سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن خروج پول حقیقی سنگین از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و خروج جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی، می‌توان تداوم این روند را برای معاملات امروز بازار سرمایه محتمل دانست اما احتمال ورود پول حقیقی به موقعیت‌های سهامی نیز بالا است. بازار سهام در نیمه دوم معاملات سهام دیروز شاهد ریزش تراز شاخص‌ کل و هم‌وزن بود. بازار سهام روز شنبه با خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت احتمال حرکت سرمایه حقیقی به سمت موقعیت‌های سهامی و بازار‌های موازی را بالا برده است. تغییر روند معاملات هفته قبل، احتمال شکست سطح مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل را نیز افزایش داده است. احتمال درگیری تراز شاخص کل با سطح مقاومتی مذکور در معاملات امروز بازار سهام درصورت افزایش تراز شاخص کل از نیمه اول معاملات، بسیار زیاد است و باید منتظر باشیم تا رفتار شاخص کل را با این سطح مقاومتی مشاهده کنیم.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 5 تا 8 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 26 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 22 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید