افزایش رکود معاملات سهام

کوچ بیش از 3.6 همت پول حقیقی از بازار سرمایه / پیش بینی بازار سهام امروز 1 اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۱۳۴۶
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته چهارم فروردین ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز اندک شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 2 همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.
 کوچ بیش از  3.6 همت پول حقیقی از بازار سرمایه / پیش بینی بازار سهام امروز 1 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته متعادل‌تر شد و شاخص‌های سهامی آرام گرفتند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی و افزایش عرضه سهام داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 23 صدم درصد بود و افزایش تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 15 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص قیمت فرابورس با 21 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 21 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت فلزات اساسی با 17.4 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 10.4 میلیارد تومان و صنعت عرضه برق، گاز و آب‌گرم با 7.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 38 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت انبوه‌سازی با 14.4 میلیارد تومان و صنعت بیمه با 11.3 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج هزار و 790 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و خروج هزار و 75 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته سوم فروردین در تراز 4 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی هفته گذشته افزایش 29 درصدی داشت و روز یکشنبه تراز هزار و 889 میلیارد تومانی را تجربه کرد. روز سه‌شنبه هفته قبل سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 3 هزار و 816 میلیارد تومان افزایش یافت. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 33 درصد کاهش به نسبت هفته سوم فروردین تا سطح 3 هزار و 349 میلیارد تومانی بالا آمد.

030131

در اولین هفته فروردین شاهد ورود 494 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی به سهام بودیم. در هفته دوم فروردین بار دیگر بازار سهام با خروج 872 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در سومین هفته فروردین ماه، خروج پول حقیقی از بازار سهام تا سطح هزار و 689 میلیارد تومان افزایش داشت. هفته گذشته نیز شاهد خروج 2 هزار و 814 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش 42 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 8 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 159 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های فروش تا 93 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.7 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 22.3 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 22.2 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 22.9 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته سوم فروردین 2 میلیون و 261 هزار و 899 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 208 هزار و 214 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 2.37 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 3.7 درصد افت کرد و در تراز 723 هزار و 566 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته چهارم فروردین ماه را با سطح حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 730 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در این هفته شاهد افزایش شدید ریسک سیاسی بازار سهام بود و در روز یکشنبه کمترین سطح ارزش معاملات خرد از ابتدای سال 1402 به ثبت رسید. بورس تهران چهار روز از پنج روز معاملاتی هفته جاری را با دامنه نوسان یک درصدی پشت سر گذاشت. این تصمیم ناشی از افزایش معاملات هیجانی بازار سهام بود تا از تشدید نوسان قیمت‌ها جلوگیری کند. روز چهارشنبه قرار بود معاملات سهام بدون دامنه نوسان یک درصدی انجام شوند اما با تداوم عرضه تشدید عرضه سهام، این محدودیت تمدید شد. احتمال تمدید محدودیت برای هفته پیش‌رو نیز وجود دارد. بازار سهام هفته قبل شاهد کاهش مالکیت حقیقی 3 هزار و 619 میلیارد تومانی از موقعیت‌های سهامی و درآمد ثابت بود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افت تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی