افزایش مالکیت حقیقی!

مقاومت 2 میلیون و 300 هزار واحدی؛ حریف امروز شاخص کل!/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۱۸۷۴
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن و در کنار ورود سرمایه حقیقی 770 میلیارد تومانی به سهام پشت سر گذاشت. افزایش ارزش معاملات خرد در روز شنبه، این معیار را به نزدیکی سطح 7 همتی بازگرداند.
مقاومت 2 میلیون و 300 هزار واحدی؛ حریف امروز شاخص کل!/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش شدید تراز شاخص کل در کنار رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز بازار سهام شاهد ورود سرمایه حقیقی به موقعیت‌های سهامی و فرار سرمایه حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بود. بازار سهام دیروز با خبر اصلاح بند س تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه 1403 حمایت شد.

روز شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکردی مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند و کاملا سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 56 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 1.44 درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 1.91 درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 3.84 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز روز گذشته تنها دو صنعت خالص جریان پول حقیقی منفی قابل توجهی داشتند که مجموع آن‌ها کمتر از 20 میلیارد تومان بوده است. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 269.2 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بیشترین میزان افزایش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فرآورده‌های نفتی با 90.1 میلیارد تومان ورود پول حقیقی در جایگاه دوم قرار گرفت. صنعت خودرو و ساخت قطعات با 87.2 میلیارد تومان و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 78.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز گذشته شاهد افزایش 166 درصدی ارزش معاملات خرد تا سطح 6 هزار و 966 میلیارد تومانی بود. بورس تهران روز گذشته با رشد شدید تقاضای حقیقی سهام مواجه شد. تشدید تقاضای سهام دیروز تا حدی بود که 278 سهم با صف خرید بسته شدند و رکورد سیزده‌ماهه رشد تراز شاخص کل بورس تهران شکسته شد.

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز افزایش 15 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 72 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به سطح 485 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 127 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 27.8 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 32.5 میلیون تومان افزایش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و به 25.6 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه

 

IMG_20240421_005703_078با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن ورود پول حقیقی سنگین به موقعیت‌های سهامی و خروج سرمایه حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، می‌توان تداوم این روند را برای  ابتدای معاملات امروز بازار سرمایه محتمل دانست اما احتمال حرکت این پول به سمت بازار‌های موازی و یا تغییر روند معاملات سهامی با چالش‌های واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس در راستای اصلاح روند روز قبل نیز بالا است. افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه موجب شده بود تا تمرکز فعالان بازار سهام بر اخبار منطقه افزایش یابد که ریسک سیستماتیک بازار سهام را تشدید کرده بود. حال با فروکش تنش‌های خاورمیانه بازار سهام شرایط متعادل‌تری را تجربه خواهد کرد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 4 تا 7 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی