بررسی معاملات این هفته بازار سهام

پیش بینی بازار سهام هفته/ موج سبز متوقف می‌شود؟

کدخبر: ۶۴۲۷۳۹
اقتصادنیوز: بورس تهران در جریان معاملات این هفته با افزایش 70 درصدی متوسط ارزش معاملات خرد و ورود جریان پول حقیقی به سهام مواجه بود. در این هفته تراز شاخص کل 4.36 درصد افزایش داشت و تراز شاخص هم‌وزن بورس تهران نیز 5.54 درصد بالاتر از سطح انتهایی هفته گذشته ایستاد.
 پیش بینی بازار سهام هفته/ موج سبز متوقف می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد ورود 770 میلیارد تومانی پول حقیقی به سهام و خروج هزار و 51 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته قبل در تراز 2 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی این هفته افزایش 166 درصدی داشت و روز یکشنبه تراز 6 هزار و 424 میلیارد تومانی را تجربه کرد. روز سه‌شنبه این هفته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 5 هزار و 86 میلیارد تومان کاهش یافت. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 70 درصد افزایش به نسبت هفته قبل تا سطح 5 هزار و 690 میلیارد تومانی بالا آمد. در اولین هفته فروردین شاهد ورود 494 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی به سهام بودیم. در هفته دوم فروردین بار دیگر بازار سهام با خروج 872 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در سومین هفته فروردین ماه، خروج پول حقیقی از بازار سهام تا سطح هزار و 689 میلیارد تومان افزایش داشت. هفته گذشته نیز شاهد خروج 2 هزار و 814 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم و در اولین هفته اردیبهشت با ورود پول حقیقی در هر پنج روز معاملاتی، شاهد افزایش هزار و 262 میلیارد تومان به مالکیت کدهای حقیقی بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل 2 میلیون و 208 هزار و 214 واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح 2 میلیون و 304 هزار و 448 واحدی افزایش داشت و بازدهی مثبت 4.36 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در این هفته چیزی نزدیک به 5.54 درصد افزایش داشت و در تراز 763 هزار و 656 واحدی ایستاد.

 بورس تهران در این هفته شاهد بهبود شرایط بازار سهام با افت تنش‌های سیاسی و نظامی خاورمیانه بود. کاهش ریسک بازار در این هفته با استقبال کدهای حقیقی همراه شد و بورس تهران بعد از مدت‌ها با ورود پول حقیقی متداوم در هر پنج روز معاملاتی هفته مواجه شد. اقبال حقیقی به موقعیت‌های سهامی در این هفته فاتح سطح دو میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل بود.

 شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز دومین هفته اردیبهشت‌ماه

 بورس تهران هفته دوم اردیبهشت ماه را با سطح حمایتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 770 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بازار سهام هفته‌های اسفند ماه و هفته اول فروردین را با شکل‌گیری موج صعودی شاخص کل همراه بود اما این روند صعودی نتوانسته بود سطح 2 میلیون و 300 هزار واحدی را فتح کند و در گیر اصلاح زمانی شده و با تشدید تنش‌های خاورمیانه، بازار سهام با موجی از رکود مواجه بود. کاهش تنش‌های سیاسی در کنار اعلام اصلاح بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳نیز یکی از محرک‌های این هفته شاخص‌های سهامی به شمار می‌رفت.

030205

 بورس تهران قبل از آغاز دومین هفته اردیبهشت ماه با شرایط بهتری نسبت به هفته‌های گذشته مواجه است. با کاهش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه ریسک سیستماتیک اوراق سهام کاهش یافته است. از سوی دیگر تأثیر مثبت میان مدت افزایش نرخ ارز بر معاملات سهام در کنار ورود سرمایه به بازار نیز فشار تقاضا را به خودی خود بالا برده است.

 با این اوصاف احتمال تشدید ارزش معاملات خرد در هفته پیش‌رو بالا رفته است ولی امکان بازگشت به زیر سطح 2 میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل نیز در صورت تشدید تنش‌های سیاسی وجود دارد. روند عرضه و تقاضای روز شنبه می‌تواند شدت واکنش بازار سهام به چالش‌های موجود را مشخص کند.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی