افزایش عرضه سهام

تشدید فرار سرمایه حقیقی با ریزش صف‌های خرید! / پیش بینی بازار سهام امروز 18 اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۵۰۳۲
اقتصادنیوز: بورس تهران روز دوشنبه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن در کنار کاهش 6 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد خروج 296 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام بود.
تشدید فرار سرمایه حقیقی با ریزش صف‌های خرید! / پیش بینی بازار سهام امروز 18 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات از لحظات ابتدایی با کاهش تراز شاخص هم‌وزن و افت تراز شاخص کل همراه بود که تا انتهای معاملات ادامه داشت. افت تراز شاخص‌های سهامی دیروز با سالگرد ریزش تاریخی بورس تهران در هفدهم اردیبهشت ماه سال قبل هم‌زمان شده است.

روز دوشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 1 صدم درصد بود و کاهش تراز کمتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 41 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 78 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.2 درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 17.2 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت مواد و محصولات دارویی با 11.6 میلیارد تومان و صنعت رایانه با 1.6 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 54.5 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 47.8 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 46.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 6 درصد کاهش، به سطح 3 هزار و 434 میلیارد تومانی رسید. دیروز روند خروج جریان پول حقیقی تشدید شد و شاهد کاهش 269 میلیارد تومانی مالکیت کدهای حقیقی بودیم. در بین صندوق‌های درآمد ثابت نیز تغییر قابل توجهی در مالکیت حقیقی و حقوقی اتفاق نیفتاد.

030217

 دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 28 درصد کاهش یافت و به 92 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 107 درصد افزایش تا سطح 274 میلیارد تومان جهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز یکشنبه کاهش داشت و به 19.8 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز تغییری نداشت و در سطح 24.8 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روزهای اخیر، قیمت‌های جهانی و خبرهای اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل بورس و 25 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بازار سهام در روزهای اخیر شاهد افت قیمت در بازارهای موازی بوده است که تأثیر منفی بر روند معاملات داشته است. کمبود خبرهای مثبت برای اوراق سهام و عدم تغییرات بنیادی خاص در نمادها در کنار از دست رفتن سطح 2 میلیون و 300 هزار واحدی معاملات سهامی را بیش از پیش رکودی کرده است. یک‌ساله شدن یکشنبه سیاه بازار سهام نیز با یادآوری زیانی که سال قبل به سهامداران تحمیل شد موجب تشدید رکود شده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید