تداوم خروج سرمایه حقیقی

کاهش تراکم حقیقی در بورس تهران!/ پیش بینی بازار سهام امروز 29 اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۷۰۴۹
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته چهارم اردیبهشت ماه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 4 همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.
کاهش تراکم حقیقی در بورس تهران!/ پیش بینی بازار سهام امروز 29 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و ریزش تراز شاخص کل بود. شاخص هم وزن ابتدای نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر برد اما چیزی نگذشت تا با روند نزولی شاخص کل همسو شود. در نیمه دوم معاملات، قرمزی نقشه بازار سهام رفته رفته کمتر شد. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم خروج سرمایه حقیقی از سهام و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 19 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 4 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 41 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 26 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم با 13.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فعالیت‌های کمکی به نهاده‌های مالی با 6.8 میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی با 4.4 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 56.4 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 30.6 میلیارد تومان و صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با 30.5 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز چهارشنبه شاهد نوسان شاخص‌های سهامی بود و ارزش معاملات خرد  اندکی افزایش داشت. خروج جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی به سیزدهمین روز متوالی خود رسید و در این مدت بیش از 2 هزار و 700 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج شده است.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 14 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 7 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 160 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 119 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 21.6 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 22.1 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 25.3 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 23 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته چهارم اردیبهشت 2 میلیون و 219 هزار و 94 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 164 هزار و 497 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 2.46 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 3.24 درصد کاهش داشت و در تراز 714 هزار و 59 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ بورس تهران هفته آخر اردیبهشت ماه را با سطح حمایتی 2 میلیون و 150 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 710 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته قبل نیز با رکود معاملاتی سنگینی مواجه بود. در هفته قبل نیز جهت جریان پول حقیقی به سمت خارج از بورس بود و شاهد افزایش 131 درصدی جریان خروجی سرمایه حقیقی نسبت به سومین هفته اردیبهشت ماه بودیم. بازار سهام در 14 روز معاملاتی اخیر شرایط مساعدی نداشته است و شاهد افت شدیدی بوده است. با این حال اخبار مثبت اقتصادی منتشر شده در روز‌های گذشته می‌تواند روند معاملات سهامی را تغییر دهد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی