کاهش ارزش معاملات!

حرکت شاخص کل بر خلاف نقشه بازار سهام! / پیش بینی بازار سهام امروز 30 اردیبهشت+ نمودار

کدخبر: ۶۴۷۶۲۹
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن و در کنار ورود سرمایه حقیقی 17 میلیارد تومانی به سهام پشت سر گذاشت. کاهش ارزش معاملات خرد در روز شنبه 22 درصد بود و ارزش معاملات خرد در نزدیکی کف سطح 3 همتی باقی ماند.
حرکت شاخص کل بر خلاف نقشه بازار سهام! / پیش بینی بازار سهام امروز 30 اردیبهشت+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل در کنار رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز بازار سهام شاهد ورود سرمایه حقیقی به موقعیت‌های سهامی و خروج سرمایه از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بود. بازار سهام دیروز شاهد افزایش تراز شاخص‌ها در ابتدای نیمه اول معاملات بود اما با گذشت نیمه اول شاهد کاهش متوسط قیمت سهام در بازار بودیم. دیروز ارزش معاملات خرد سهام نیز به نسبت روز چهارشنبه کاهش 22 درصدی داشت.

روز شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکردی متفاوت نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 5 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 58 درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 37 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار هم‌وزن فرابورس با 42 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 19.6 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت انبوه‌سازی با 12.2 میلیارد تومان و صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 6.1 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 14.4 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بیمه با 9.4 میلیارد تومان و صنعت سیمان با 7.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز گذشته شاهد کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح 3 هزار و 174 میلیارد تومانی بود. بورس تهران روز گذشته شاهد افزایش مالکیت حقیقی در سهام و کاهش مالکیت حقیقی در صندوق‌های درآمد ثابت بود. رکود معاملاتی در این روز‌ها به اوج خود رسیده و با وجود رشد تراز شاخص‌های سهامی در کنار ورود سرمایه حقیقی، نزدیک به 66 درصد از نقشه معاملات قرمز بود.

030229

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز افزایش 55 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 24 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به سطح 148 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های خرید تا 248 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.1 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 20.9 میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و به 24.3 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با کف حمایتی 2 میلیون و 150 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن خروج پول حقیقی 13 روز متوالی قبل از شنبه که به 2 هزار و 743 میلیارد تومان رسید؛ ورود پول حقیقی 17 میلیارد تومانی امروز می‌تواند خبر خوبی برای فعالان بازار سهام به شمار رود اما همچنان ارزش معاملات پایین و نقشه قرمز بازار سهام موجب نا امیدی سرمایه‌گذاران از شکل‌گیری روندی صعودی در قیمت‌ها می‌شود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت احتمال بالایی خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی