بررسی معاملات این هفته بازار سهام

پیش بینی بازار سهام هفته/ سقوط 20 درصدی ارزش معاملات خرد بورس تهران

کدخبر: ۶۵۰۵۳۴
اقتصادنیوز: بورس تهران در جریان معاملات این هفته با کاهش 20 درصدی متوسط ارزش معاملات خرد و خروج جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود. در این هفته تراز شاخص کل 1.31 درصد کاهش داشت و تراز شاخص هم‌وزن بورس تهران نیز 1.23 درصد پایین‌‌تر از سطح انتهایی هفته گذشته ایستاد.
پیش بینی بازار سهام هفته/ سقوط 20 درصدی ارزش معاملات خرد بورس تهران

به گزارش اقتصادنیوز ، بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد خروج 610 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و افزایش 274 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته قبل در تراز 2 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی این هفته در سطح 2 همتی به کار خود ادامه داد و روز سه‌شنبه شنبه تراز 2 هزار و 936 میلیارد تومانی را تجربه کرد که بالاترین سطح هفته جاری بود. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 20.36 درصد کاهش به نسبت هفته قبل تا سطح 2 هزار و 514 میلیارد تومانی پایین آمد. در دومین هفته اردیبهشت 790 میلیارد تومان از مالکیت کدهای حقیقی کاسته شد و سومین هفته اردیبهشت نیز شاهد خروج 578 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در هفته چهارم اردیبهشت نیز هزار و 339 میلیارد تومان از مالکیت حقیقی بورس تهران کاسته شد و آخرین هفته اردیبهشت نیز با خروج 557 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام مواجه بود. این هفته نیز با کاهش هزار و 619 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در سهام مواجه بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل 2 میلیون و 113 هزار و 756 واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح 2 میلیون و 86 هزار و 84 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 1.31 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در این هفته چیزی نزدیک به 1.23 درصد کاهش داشت و در تراز 685 هزار و 372 واحدی ایستاد.

بازار سهام این هفته شاهد یکی از سنگین‌ترین رکود‌های معاملاتی اخیر بوده است. افت ارزش معاملات خرد تا کف سطح 2 همتی در کنار تداوم نوسان این معیار در سطح 2 همتی در شش روز معاملاتی اخیر موجب شده تا متوسط ارزش معاملات خرد این هفته تا 2 هزار و 514 میلیارد تومان افت کند. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در اولین روز معاملاتی این هفته سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی را از دست داد اما در روند معاملاتی دو روز انتهای هفته اندکی به سمت سطح از دست رفته حرکت کرد.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز دومین هفته خرداد‌ماه

بورس تهران هفته دوم خرداد ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 680 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. شهادت رئیس جمهور و همراهانشان در سانحه هوایی و انتظار بازار برای انتخابات پیش‌رو را می‌توان دلیل اصلی افت شدید ارزش معاملات بازار سهام دانست. بورس تهران در یک ماهه اخیر شرایط سختی را برای نوسان‌گیران رقم زده است. حتی روند صعودی معاملات دو روز اخیر نیز با این سطح از ارزش معاملات خرد نمی‌تواند شاخص کل را برای صعودی قابل توجه همراهی کند.

030311

با این اوصاف احتمال افزایش ارزش معاملات خرد در هفته پیش‌رو با افزایش اندک تراز شاخص‌های سهامی وجود دارد ولی امکان تداوم معاملات در زیر سطح 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل نیز در صورت تشدید عرضه سهام و خروج جریان پول حقیقی وجود دارد. در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار سهام در روند رکودی خود باقی بماند؛ احتمال بهبود شرایط شاخص‌های سهامی بسیار کاهش می‌یابد. روند عرضه و تقاضای روز شنبه می‌تواند شدت روند صعودی بازار سهام را مشخص کند اما همچنان در جریان یک روند رکودی معاملاتی در بورس تهران هستیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی