خروج سرمایه حقیقی

عقب نشینی خریداران با رسیدن به مقاومت شاخص کل!/ پیش بینی بازار سهام امروز 16 خرداد+ نمودار

کدخبر: ۶۵۱۲۹۲
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه با کاهش تراز شاخص کل و کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد روز یکشنبه کاهش 29 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی تشدید شد.
عقب نشینی خریداران با رسیدن به مقاومت شاخص کل!/ پیش بینی بازار سهام امروز 16 خرداد+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و ریزش تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز یکشنبه شاخص‌های سهامی شاهد افت قیمت‌ها و ریزش شاخص‌های سهامی بود. بازار سهام روز گذشته شاهد تشدید روند خروجی سرمایه حقیقی بود، در حالی که تراز شاخص کل به منطقه حساس مقاومتی نزدیک شده بود.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز تماماً قرمز پوش بودند و روندی مشابه شاخص‌های بورسی داشتند اما شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 14 صدم درصد بود و عملکرد ضعیف‌تر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم 38 صدم درصدی داشت و بیانگر افت تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص هم‌وزن فرابورس با 1 درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 52 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت خودرو و ساخت قطعات با 13.7 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت حمل و نقل با 5.3 میلیارد تومان و صنعت استخراج نفت و گاز با 1.5 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 48.3 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت انبوه‌سازی با 42.2 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 36.5 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز‌های اخیر را با کاهش ارزش معاملات و جریان پول حقیقی مواجه بوده است. روند ورود جریان پول حقیقی که در انتهای هفته قبل شکل گرفته بود، در این هفته شکسته شده و شاهد افت مالکیت حقیقی در بازار سهام هستیم.

030315

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با کاهش 35 درصدی به سطح 133 میلیارد تومانی نزول کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 2 درصدی تا سطح 306 میلیارد تومانی بالا آمد و همچنان ارزش صف‌های فروش سهام در معاملات سهامی سنگینی می‌کند.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.4 میلیون تومان روز شنبه تا 20.5 میلیون تومان کاهش داشت و سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 26.5 میلیون تومان به 30 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز یکشنبه شاهد غلبه فروشندگان بود و به شدت شکاف سرانه افزوده شده است.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند نزولی معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. خروج سرمایه حقیقی در کنار کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح دو همتی، شاخص‌های اصلی بازار سهام را در گیر کرده‌اند و احتمال عبور از سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی را کاهش داده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی