حاکمیت رکود معاملاتی

معامله‌گران چشم به راه اصلاحات!/ پیش بینی بازار سهام امروز 19 خرداد+ نمودار

کدخبر: ۶۵۱۸۵۵
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته دوم خرداد ماه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 2 همتی قرار داشت و شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.
معامله‌گران چشم به راه اصلاحات!/ پیش بینی بازار سهام امروز 19 خرداد+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی معاملات روز چهارشنبه را نیز در تداوم روند معاملاتی روز یکشنبه، نزولی دنبال کردند. نقشه بازار سهام در دو روز معاملاتی اخیر بیش از 80 درصد قرمز پوش بوده و خروج جریان پول حقیقی از سهام در طی هفته گذشته ادامه داشته است.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 9 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 33 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص هم‌وزن فرابورس با 82 صدم درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 20 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 12.7 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت اطلاعات و ارتباطات با 1.6 میلیارد تومان و صنعت لاستیک و پلاستیک با 1 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 38.5 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 35.1 میلیارد تومان و صنعت سیمان با 18.9 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز چهارشنبه شاهد کاهش نوسان شاخص‌های سهامی بود و ارزش معاملات خرد کاهش داشت. شاخص‌های سهامی هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما همچنان رکود شدید معاملاتی موجب ناتوانی روند‌های صعودی می‌شوند.

030318

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 42 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 75 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 189 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 538 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 20.5 میلیون تومان روز یکشنبه تا 20.4 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 30 میلیون تومان روز یکشنبه به 28.7 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته اول خرداد 2 میلیون و 86 هزار و 84 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 81 هزار و 526 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 22 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته اخیر چیزی نزدیک به 91 صدم درصد کاهش داشت و در تراز 679 هزار و 129 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ ب بورس تهران هفته سوم خرداد ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 670 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد بازار سهام هفته دوم خرداد ماه را در شرایطی مشابه هفته اول خرداد سپری کرد. در این هفته ارزش معاملات خرد دو روز را در سطح 2 همتی و یک روز در سطح 3 همتی قرار داشت. رکود معاملاتی سنگین این روز‌ها به نظر می‌رسد تداوم داشته باشد و خروج پول حقیقی که در شش هفته معاملاتی گذشته برآیند منفی داشته است، تداوم یابد. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در اولین روز معاملاتی هفته اول خرداد، سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی را از دست داد اما در روند معاملاتی دو روز انتهای همان هفته اندکی به سمت سطح از دست رفته حرکت کرد. در هفته قبل اما خبری از فتح سطح مقاومتی نبود و بار دیگر شاهد عقب نشینی شاخص‌های سهامی بودیم. به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار سهام در انتظارات اصلاحاتی در روند ریزشی شاخص‌های سهامی هستند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و شاخص‌ها رشد اندکی را ثبت کردند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی