فرار سرمایه حقیقی!

تخلیه سمت تقاضا به وسیله دامنه نوسان 2 درصدی/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 خرداد+ نمودار

کدخبر: ۶۵۲۰۸۱
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن و در کنار خروج سرمایه حقیقی 509 میلیارد تومانی از سهام پشت سر گذاشت. کاهش ارزش معاملات خرد در روز شنبه 11 درصد بود و ارزش معاملات خرد به کف سطح 2 همتی نزول کرد.
تخلیه سمت تقاضا به وسیله دامنه نوسان 2 درصدی/ پیش بینی بازار سهام امروز 20 خرداد+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل در کنار افت تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز بازار سهام شاهد خروج سرمایه حقیقی از موقعیت‌های سهامی بود. بازار سهام دیروز نیز مشابه هفته گذشته، با دامنه حد نوسان دو درصدی باز شد ولی شاخص‌های اصلی از ابتدای معاملات با افت تراز مواجه شدند.

روز شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکردی مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 30 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 34 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.34 درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 94 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت خودرو و ساخت قطعات با 81 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 79.6 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 79.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز گذشته شاهد کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح 2 هزار و 10 میلیارد تومانی بود. رکود معاملاتی در هفته‌های اخیر تا حدی پیش رفت که برای سه روز معاملاتی پی در پی، ارزش معاملات خرد بازار سهام در سطح 2 همتی باقی مانده، در حالی که در هفته قبل نیز این روند را برای شش روز معاملاتی تجربه کردیم.

030320

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز کاهش 27 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 82 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به سطح 981 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های خرید تا 138 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 20.4 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 15.9 میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و به 35.1 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با کف حمایتی 2 میلیون و 50 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن خروج پول حقیقی 509 میلیارد تومانی روز گذشته از سهام و کاهش 189 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، بازار سهام با فرار سرمایه حقیقی مواجه شده است. شاخص کل بورس تهران امروز شاهد تشدید فشار عرضه سهام بود که با محدودیت دامنه نوسان نیز مواجه بود. امکان تداوم محدودیت دامنه نوسان برای معاملات امروز نیز وجود دارد اما بسیاری از فعالان بازار سهام از تداوم یافتن این دامنه نوسان به عنوان عاملی برای فرار سرمایه حقیقی یاد می‌کنند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت احتمال بالایی خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی