بررسی معاملات این هفته بازار سهام

پیش‌بینی بازار سهام هفته/ علائمی از بهبود دیده نمی‌شود+ نمودار

کدخبر: ۶۵۳۰۸۳
اقتصادنیوز: بورس تهران در جریان معاملات این هفته با کاهش 6 درصدی متوسط ارزش معاملات خرد و تشدید 165 درصدی خروج جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود. در این هفته تراز شاخص کل 29 صدم درصد کاهش داشت و تراز شاخص هم‌وزن بورس تهران نیز 91 صدم درصد پایین‌‌تر از سطح انتهایی هفته گذشته ایستاد.
پیش‌بینی بازار سهام هفته/ علائمی از بهبود دیده نمی‌شود+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد خروج 509 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و کاهش 189 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته قبل در تراز 2 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی این هفته در کف سطح 2 همتی قرار گرفت و روز سه‌‌شنبه تراز 3 هزار و 52 میلیارد تومانی را تجربه کرد که بالا‌ترین سطح هفته جاری بود. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 6.1 درصد کاهش به نسبت هفته قبل تا سطح 2 هزار و 664 میلیارد تومانی پایین آمد. هفته اول خرداد نیز با کاهش هزار و 619 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در سهام مواجه بودیم و هفته دوم خرداد نیز 672 میلیارد تومان از مالکیت کد‌های حقیقی کاسته شد. در این هفته نیز شاهد کاهش هزار و 782 میلیارد تومانی مالکیت حقیقی در بازار سهام بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل 2 میلیون و 81 هزار و 526 واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح 2 میلیون و 75 هزار و 492 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 29 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در این هفته چیزی نزدیک به 91 صدم درصد کاهش داشت و در تراز 672 هزار و 969 واحدی ایستاد.

بازار سهام، سومین هفته خرداد ماه را نیز با روند نزولی هفته‌های ابتدایی خرداد ماه آغاز کرد. روند نزولی و رکودی هفته‌های اخیر بورس تهران سازمان بورس را واداشت تا با بسته حمایتی چهار مصوبه‌ای به داد بورس تهران و فعالان این بازار برسد. با وجود انتشار مصوبه سازمان بورس، معاملات سهامی فقط دو روز معاملاتی مثبت در این هفته برای شاخص کل رقم زد و حتی شاخص هم‌وزن تنها در روز اول پس از انتشار مصوبه رشد کرد و چهار روز دیگر هفته را با کاهش تراز پشت سر گذاشت. آمار معاملات هفته سوم خرداد ماه تفاوت زیادی با آمار معاملات دو هفته دیگر خرداد ماه نداشته است و حتی خروج جریان پول حقیقی در این هفته بیشتر از هفته‌های قبل بوده است.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز چهارمین هفته خرداد‌ماه

بورس تهران هفته چهارم خرداد ماه را نیز با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 670 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بازار سهام در روز‌های معاملاتی خرداد ماه با محدودیت دامنه نوسان دو درصدی مواجه است. این محدودیت با توجه به افزایش ریسک سیاسی بازار توسط سازمان بورس اعمال شده که به نظر می‌رسد تا انتخابات دولت چهاردهم ادامه دار خواهد بود. به نظر می‌رسد بسته‌های حمایتی سازمان بورس نتوانسته است درد محدودیت دو درصدی را آرام کند و روند رکودی معاملات فعلا تداوم داشته باشد.

030322

با این اوصاف احتمال افزایش ارزش معاملات خرد در هفته پیش‌رو با افزایش اندک تراز شاخص‌های سهامی وجود دارد ولی امکان تداوم معاملات در زیر سطح 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل نیز در صورت تشدید عرضه سهام و خروج جریان پول حقیقی وجود دارد. در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار سهام در روند رکودی خود باقی بماند؛ احتمال بهبود شرایط شاخص‌های سهامی بسیار کاهش می‌یابد. روند عرضه و تقاضای روز شنبه می‌تواند شدت روند صعودی بازار سهام را مشخص کند اما همچنان در جریان یک روند رکودی معاملاتی در بورس تهران هستیم که توان فتح سطح مقاومتی را ندارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی