خروج سرمایه حقیقی

بی‌محلی معامله‌گران به تغییرات بازار سهام!/ پیش بینی بورس امروز 30 خرداد 1403+ نمودار

کدخبر: ۶۵۴۲۳۴
اقتصادنیوز: بورس تهران روز سه‌شنبه با کاهش تراز شاخص کل و کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد دیروز کاهش 17 درصدی داشت و روند خروج جریان پول حقیقی تداوم یافت.
بی‌محلی معامله‌گران به تغییرات بازار سهام!/ پیش بینی بورس امروز 30 خرداد 1403+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و ریزش تراز شاخص کل بورس تهران بود. در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌های سهامی شاهد افت قیمت‌ها و ریزش شاخص‌های سهامی بود. بازار سهام روز گذشته شاهد تداوم روند خروجی سرمایه حقیقی بود، در حالی که این روند به یازدهمین روز متوالی خود رسید.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران نیز تماماً قرمز پوش بودند و روندی مشابه شاخص‌های بورسی داشتند اما شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 29 صدم درصد بود و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل را نشان می‌داد؛ در بازار فرابورس ایران رقم 1 صدم درصدی داشت و بیانگر افت تراز بیشتر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 40 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 26 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با 22.6 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با 7.4 میلیارد تومان و صنعت محصولات چوبی با 1.6 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 49.2 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 38.4 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 35.3 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز‌های اخیر را با کاهش ارزش معاملات و جریان پول حقیقی مواجه بوده است. روند خروج جریان پول حقیقی که به یازدهمین روز متوالی خود رسیده است، در این مدت 3 هزار و 671 میلیارد تومان از مالکیت کد‌های حقیقی کاسته است.

030330

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام با افزایش 14 درصدی به سطح 133 میلیارد تومانی صعود کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 15 درصدی تا سطح 752 میلیارد تومانی پایین آمد و همچنان ارزش صف‌های فروش سهام در معاملات سهامی به شدت سنگینی می‌کند.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 17.1 میلیون تومان روز یکشنبه تا 18.8 میلیون تومان کاهش داشت و سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 34.1 میلیون تومان به 30.1 میلیون تومان رسید. با این اوصاف معاملات روز سه‌شنبه شاهد غلبه فروشندگان بود ولی از شدت شکاف سرانه کاسته شده است.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم روند نزولی معاملاتی روز‌های گذشته آغاز خواهد شد. خروج سرمایه حقیقی در کنار کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح دو همتی، شاخص‌های اصلی بازار سهام را در گیر کرده‌اند. بورس تهران دیروز شاهد انتشار خبر‌های مثبتی برای بازار سهام بود اما به نظر می‌رسد که فعالان بازار سهام ترجیح می‌دهند تا انتخاب رئیس دولت چهاردهم صبر کنند تا چشم‌انداز بورس تهران اندکی شفاف شود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام  کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی