حاکمیت رکود معاملاتی

سراشیبی 5.7 همتی پول حقیقی در خرداد ماه/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 تیر 1403+‌ نمودار

کدخبر: ۶۵۴۶۶۶
اقتصادنیوز: بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته چهارم خرداد ماه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 2 همتی قرار داشت و شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.
سراشیبی 5.7 همتی پول حقیقی در خرداد ماه/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 تیر 1403+‌ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی معاملات روز چهارشنبه را نیز در تداوم روند دیگر روز‌های خرداد ماه سپری کرد.، نقشه بازار سهام که در روز ابتدایی هفته قبل شاهد قرمز پوشی 89 درصد از نمادها بود؛ در روز انتهایی هفته با حاکمیت 60 درصدی رنگ سبز مواجه بود.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 28 صدم درصد بود و افزایش تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 8 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 18 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 46 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط با 13.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 10.7 میلیارد تومان در جایگاه‌ بعدی قرار گرفت. از سوی دیگر صنعت انبوه‌سازی با 34.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 30.1 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 25 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز چهارشنبه شاهد نوسان مثبت شاخص‌های سهامی بود و ارزش معاملات خرد کاهش داشت. شاخص‌های سهامی هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما همچنان رکود شدید معاملاتی موجب ناتوانی روند‌های صعودی می‌شوند.

030330

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 44 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 42 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 192 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 435 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 18.8 میلیون تومان روز سه‌شنبه تا 25 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 30.1 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 27.8 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته سوم خرداد 2 میلیون و 75 هزار و 492 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 44 هزار و 330 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 1.5 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته اخیر چیزی نزدیک به 1 درصد کاهش داشت و در تراز 665 هزار و 751 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ بورس تهران هفته اول تیر‌ماه را نیز مشابه هفته‌های قبل با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 660 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بازار سهام هفته سوم خرداد ماه را در شرایطی مشابه هفته اول و دوم خرداد سپری کرد و سه روز معاملاتی ابتدایی آخرین هفته خرداد ماه را نیز در همان روند ادامه داده است. با این حال معاملات سهامی روز چهارشنبه رنگ و بویی متفاوت داشت و بورس تهران با روند صعودی شاخص کل و بازگشت شاخص هم‌وزن به روند صعودی از میانه معاملات مواجه بود. شدت خروج جریان پول حقیقی در روز چهارشنبه کاسته شده است و رشد ارزش معاملات خرد نیز دیگر سیگنال متفاوتی بود که بازار سهام مشاهده کرد. برآیند جریان پول حقیقی در خرداد ماه حکایت از خروج 5 هزار و 665 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی و ورود 4 هزار و 102 میلیارد تومان به موقعیت‌های درآمد ثابت دارد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی