تداوم فرار سرمایه حقیقی!

حرکت لاک‌پشتی شاخص کل با افت ارزش معاملات! / پیش بینی بورس امروز 3 تیر

کدخبر: ۶۵۵۰۹۹
اقتصادنیوز: بورس تهران روز گذشته را با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن و در کنار خروج سرمایه حقیقی 193 میلیارد تومانی از سهام پشت سر گذاشت. کاهش ارزش معاملات خرد در روز شنبه 15 درصد بود و ارزش معاملات خرد به میانه سطح 2 همتی نزول کرد.
حرکت لاک‌پشتی شاخص کل با افت ارزش معاملات! / پیش بینی بورس امروز 3 تیر

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل در کنار رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز بازار سهام شاهد خروج سرمایه حقیقی از موقعیت‌های سهامی بود. بازار سهام دیروز نیز مشابه هفته گذشته، با دامنه حد نوسان دو درصدی باز شد ولی شاخص‌های اصلی از ابتدای معاملات با افزایش تراز مواجه شدند. بورس تهران روز گذشته شاهد افزایش تراز بیشتر شاخص کل به نسبت شاخص هم‌وزن بود.

روز شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکردی مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 15 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 10 صدم درصد بیانگر رشد کمتر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 29 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 40 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با 16.6 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت محصولات شیمیایی با 12.3 میلیارد تومان و صنعت لاستیک و پلاستیک با 6.4 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 49.2 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 41.4 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 34.1 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز گذشته شاهد کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح 2 هزار و 678 میلیارد تومانی بود. رکود معاملاتی در هفته‌های اخیر تا حدی پیش رفت که تنها سه روز معاملاتی از 19 روز معاملاتی اخیر(از ابتدای خرداد ماه) را در سطح 3 همتی ارزش معاملات خرد قرار داشتیم و 16 روز معاملاتی را در سطح 2 همتی سپری کردیم.

030402

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز کاهش 5 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 25 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به سطح 327 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا 183 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 25 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 19.9 میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و به 24.8 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 50 هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن تداوم خروج پول حقیقی از سهام در کنار تداوم محدودیت قیمتی 2 درصدی بازار سهام، روند صعودی شاخص کل سرعت لازم برای رسیدن به سطح‌های بالاتر را نداشته باشد. دیروز شاهد حمایت از نماد‌های شاخص‌ساز بازار سهام بودیم که در انتهای معاملات بازدهی بیشتری را به نسبت شاخص هم‌وزن برای شاخص کل به همراه داشت.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت احتمال بالایی خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 25 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی