خروج سرمایه حقیقی

شاخص کل دچار افسردگی شد؛ 23 روز معاملاتی در یک کانال!/ پیش بینی بازار سهام امروز 11 تیر 1403+ نمودار

کدخبر: ۶۵۶۶۸۱
اقتصادنیوز: بورس تهران روز یکشنبه با کاهش تراز شاخص‌ هم‌وزن در کنار افت تراز شاخص کل و کاهش شدید مالکیت حقیقی مواجه بود.
شاخص کل دچار افسردگی شد؛ 23 روز معاملاتی در یک کانال!/ پیش بینی بازار سهام امروز 11 تیر 1403+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بود. شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن بورس تهران دیروز روند نزولی داشتند که از ابتدای ساعات معاملاتی تا انتهای معاملات ادامه یافت. روند نزولی شاخص‌های سهامی روز گذشته در تداوم روند نزولی نیمه دوم معاملات روز شنبه بود.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملا قرمز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 43 صدم درصد بود و کاهش تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 1.22 درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 3.17 درصد کاهش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 1.86 درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت عرضه آب و برق و گاز با 3 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت خدمات فنی مهندسی با 600 میلیون تومان و صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 500 میلیون تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 134.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 107.7 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 104.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز یکشنبه شاهد کاهش ارزش معاملات خرد تا سطح 3 هزار و 558 میلیارد تومان بود. بورس تهران روز یکشنبه را با سهم 90 درصدی رنگ قرمز در نقشه معاملات پشت سر گذاشت. دیروز شاهد خروج 801 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم.

030410

ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه کمتر شد. ارزش صف‌های خرید با 63 درصد کاهش به نسبت روز شنبه به سطح 44 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 68 درصد افزایش تا 346 میلیارد تومان رشد داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 24 میلیون تومان روز شنبه تا 18.7 میلیون تومان کاهش داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از 22.2 میلیون تومان به 27.4 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند نزولی شاخص‌‌های سهامی روز یکشنبه و سرخی بیش از حد نقشه معاملات سهام آغاز خواهد شد. از دست رفتن سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی تا حدی امید رشد قیمت کوتاه مدت را از بازار سهام ربوده است و پس از 23 روز معاملاتی، همچنان شاخص کل در کانال 2 میلیون واحدی قرار دارد. بورس تهران در حال حاضر به نظریات اقتصادی دو کاندیدای ریاست جمهوری دولت چهاردهم چشم دارد و از بیم تداوم اقتصاد دستوری، به حالت دفاعی بازگشته است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 18 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 29 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی