کاهش ارزش معاملات خرد

ثبات شاخص‌های سهامی با سکوت معامله‌گران / پیش بینی بازار سهام امروز 12 تیر+ نمودار

کدخبر: ۶۵۶۹۲۱
اقتصادنیوز: بورس تهران روز دوشنبه با افزایش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن در کنار کاهش 20 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد خروج 330 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام بود.
ثبات شاخص‌های سهامی با سکوت معامله‌گران / پیش بینی بازار سهام امروز 12 تیر+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات از لحظات ابتدایی با افزایش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن همراه بود. در نیمه دوم معاملات سهامی روز دوشنبه، شاخص هم‌وزن صعودی شد و توانست بخشی از ریزش نیمه ابتدایی را جبران کند اما در انتهای معاملات با تراز کمتری به نسبت ابتدای معاملات بسته شد.

روز دوشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد متفاوت نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 11 صدم درصد بود و افزایش تراز شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 30 صدم درصد بیانگر رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 12 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 21 صدم درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با 17.8 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فعالیت‌های هنری با 1.5 میلیارد تومان و صنعت خدمات فنی مهندسی با 300 میلیون تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 58.3 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 56.9 میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی به آن با 37.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 20 درصد کاهش، به سطح 2 هزار و 836 میلیارد تومانی رسید. دیروز روند خروج جریان پول حقیقی کمتر شد و شاهد کاهش 330 میلیارد تومانی مالکیت کد‌های حقیقی بودیم. در سه روز معاملاتی طی شده از هفته جاری شاهد خروج هزار و 214 میلیارد تومانی پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم.

030411

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 264 درصد افزایش یافت و به 160 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 36 درصد کاهش تا سطح 223 میلیارد تومان کاهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز یکشنبه کاهش داشت و به 17 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و در سطح 23.9 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند ولی از شدت این شکاف کاسته شده است.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل بورس و 22 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بازار سهام همچنان چشم به راه رئیس دولت چهاردهم است تا بتواند با توجه به ذهنیت‌های اقتصادی رئیس منتخب دولت چهاردهم، در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری کند. با این اوصاف احتمال شروع یک روند صعودی یا نزولی تا انتهای این هفته بسیار پایین است. از سوی دیگر نیز مناظرات انتخاباتی پیش‌رو نیز می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر روند معاملات سهامی امروز و فردا داشته باشد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال کاهش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 24 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی