عرضه مچینگ ورق فولاد مشکل اصلی تولیدکنندگان لوازم خانگی

کدخبر: 371675
اقتصادنیوز : عرضه مچینگ ورق فولاد مشکل اصلی تولیدکنندگان لوازم خانگی است و کل عرضه ها در بورس انجام شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که وزارت صمت، نمایندگان مجلس و نیز فعالان بازار فولاد کشور بر لزوم عرضه کل محصولات تولیدی زنجیره فولاد در بورس تاکید دارند تا بازار این تولیدات به سمت تعادل لازم سوق پیدا کند، تداوم عرضه های اختصاصی فولاد مبارکه اصفهان در قالب مچینگ ترازوی این موازنه را بر هم زده و نارضایتی تولیدکنندگان صنایع پایین دستی از جمله تولیدکنندگان لوازم خانگی را در پی داشته است. در همین زمینه سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ضمن انتقاد از تداوم عرضه های مچینگ، معتقد است کل عرضه های ورق های فولادی باید در تالار اصلی بورس کالا عرضه شود تا با حذف کامل سهم رویه مچینگ، فضای رقابتی و عادلانه در میان تولیدکنندگان صنایع پایین دست فولاد برای خرید ورق های مصرفی حاکم شود.

حمیدرضا غزنوی افزود: نه تنها فولادسازان به کف عرضه تعیین‌شده از سوی ستاد تنظیم بازار پایبند نیستند، بلکه همچنان بخش زیادی از عرضه‌های ورق نیز به صورت مچینگ عرضه می‌شود و در نهایت درصد بسیار ناچیزی از تولید ورق فولادی کشور به تالار اصلی بورس راه پیدا می‌کند.

غزنوی با انتقاد از تداوم عرضه‌های مچینگ در بورس کالا عنوان کرد: تداوم عرضه محصولات فولادی در قالب مچینگ باعث می‌شود که قیمت کشف‌شده برای ورق بالاتر از حد نرمال باشد؛ این در حالی است که به نظر می رسد باید با حذف کامل سهم رویه مچینگ در فروش محصولات فولادی، این کالاها به صورت رقابتی و در تالار اصلی به همه خریداران عرضه گردد تا قیمت عادلانه ای نیز برای محصولات کشف شود.

به گفته سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی، سهم رویه مچینگ 60 درصد و سهم عرضه در تالار اصلی بورس کالا 40 درصد است با این وضع تولیدکنندگان تنها می توانند یک دهم نیاز خود را از بورس کالا خریداری کنند و این موضوع با افزایش قیمت کالاها منجر به تضییع حقوق مصرف کنندگان می شود.

وی ادامه داد: تمامی شرکت‌هایی که ورق فولاد تولید می‌کنند باید این محصول را در بورس عرضه کنند اما چند شرکت تولیدکننده اقدام به این کار نمی‌کنند و صنایع پایین دستی در حالی باید نیاز خود را از مچینگ خریداری کنند که مچینگ، لوازم خانگی را در اولویت قرار نداده است و همین امر تهیه ورق فولادی را برای واحد‌های تولیدی این صنف بسیار مشکل کرده است.

سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی ادامه داد: مشکل این است که بسیاری از مشتریانی که مستقیم و از طریق مچینگ از فولاد مبارکه جنس می خرند، هیچ نام و نشانی ندارند و 400 مشتری فولاد مبارکه اطلاعاتی در سامانه بهین یاب ندارند. ضمن اینکه 40 درصد واحد‌های تولیدی در داخل سامانه بهین یاب نیستند و این در حالی است که به عنوان مثال، خودروسازان صد در صد ورقشان را از فولادمبارکه و در قالب عرضه های مچینگ دریافت می‌کنند.

او افزود: در معاملات مچینگ، شرکت فولاد مبارکه به اختیار خودش تعیین می کند تا ورق را چه کسی خریداری کند؛ در این زمینه آماری داریم که برخی شرکت ها حجم های بالایی ورق گرفته اند و تولید نکرده اند و باید نهادهای نظارتی و وزارت صمت بررسی کنند که خریداران ورق در مچینگ این ورق ها را چه کرده اند؟ البته پاسخ روشن است و ورق ها در بازار آزاد فروخته شده است.

غزنوی همچنین درباره میزان ورق‌های سهمیه‌‌ای اختصاص‌یافته به تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز توضیح داد: تولیدکنندگان صنف ما هر از گاهی یا در قالب مچینگ و یا از طریق سهمیه‌های تخصیص‌یافته فولاد مبارکه در سامانه بهین یاب وزارت صمت ورق دریافت می‌کنند، اما سهمیه خرید اغلب این تولیدکنندگان چه از سامانه بهین یاب و چه از عرضه های مچینگ فولاد مبارکه معمولا بسیار کمتر از حد مورد نیازشان است.

وی با بیان اینکه صنایع لوازم خانگی حداکثر 25 درصد ورق فولاد موردنیازشان را از طریق بورس و 75 درصد مابقی را از بازار آزاد تامین می کنند، در خصوص مشکلات پابرجای سامانه بهین یاب وزارت صمت گفت: سامانه بهین یاب وزارت صمت سال هاست که مشکل دارد و شرکت های تولیدکننده ای هستند که پروانه بهره برداری گرفتند، اما رصد نمی شوند که چقدر تولید کرده اند و اگر این اتفاق می افتاد و از مواد اولیه ای که گرفته اند تا تولید نهایی آنها رصد می شد، بسیاری از این شرکت ها از چرخه دریافت سهمیه خرید کالا و محصول از این سامانه حذف می شوند؛ اما متاسفاته این مشکلات همچنان پابرجاست و لازم است تا نظارت های وزارت صمت بر این سامانه افزایش یابد.

 

تیتر یک
  • بازار ارزهای دیجتالی در روز سه شنبه ۲۳ فروردین

    اقتصادنیوز: محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال رکورد قیمتی خود را شکستند. بیت کوین مرز ۶۳ هزار دلار را پشت سر گذاشت و اتریوم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما