ترخیص کالاهای اساسی دارای قبض انبار بدون الزام به کد رهگیری

کدخبر: 372178
اقتصادنیوز : بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران باید تمامی کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا تاریخ ۱۰ آبان ماه امسال دارای قبض انبار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شاتا؛  بر اساس اولویت‌های اعلامی از سوی وزارت صمت( با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی) بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.  این تصمیم به منظور تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات کشور و با توجه به شرایط حاکم بر کشور اتخاذ شده است.  همچنین مقرر شد تعرفه کالاهای مشمول توسط وزارت صمت به گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شود.

بر این اساس گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای تمام کالاهای اساسی که در صف تخصیص یا تامین ارز هستند و برای ترخیص نیاز به تامین ارز دارند (به دلیل فساد پذیری کالاها) با تشخیص و تایید وزارتخانه مربوطه اقدام به ترخیص درصدی کالاها تا سقف ۹۰ درصد نماید.

همچنین مقرر شد تا در خصوص ترخیص کالاهایی که نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از دستگاه‌های مختلف دارند، نمونه برداری توسط مرجع واحد و مجوز ترخیص نیز توسط همان مرجع صادر و در بستر سامانه به گمرک ابلاغ شود.

این اقدام جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی نمونه برداری در هنگام تخلیه و قبل از اظهار انجام می‌شود.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای پایتخت

    «من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود».…

از دست ندهید
بلیط هواپیما