کدخبر: ۳۷۳۱۲۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

از سرگیری شماره گذاری بیش از ۳ هزار دستگاه رنو؛

پیچ آخر برای شماره گذاری «ال ۹۰»

اقتصادنیوز : ​شماره گذاری ۳ هزار و ۶۰ دستگاه محصولات رنو از دو تا سه هفته آینده از سر گرفته خواهد شد و این خودروها به دست مشتریان خواهند رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ با خروج رنو از ایران که به بهانه اعمال تحریم های جدید اتفاق افتاد تولید محصولات این شرکت فرانسوی با مشکل مواجه شد. مهم ترین مشکل در مسیر  تولید محصولات رنو به وجود آمد بر سر ترخیص قطعات وارداتی آن بود در نتیجه این مساله شرکت پارس خودرو و سایپا که طرف های قرارد رنو بود با انبوه محصولاتی مواجه شوند که به صورت ناقص در پارکینگ ها به حال خود رها شده بودند؛ خودروهایی که پیش فروش شده بودند ولی امکان تکمیل و تحویل آنها به مشتریان وجود نداشت.

این چالش پس از کش و قوس بسیار در سال جاری برطرف شد و بیش از 3 هزار خودرو ناقص شرکت رنو  در پارکینگ خودروسازان امکان تحویل به ثبت نام کنندگان را پیدا کردند. اما اینبار چالش جدیدی به وجود آمد که به شرط سازمان محیط زیست برای از سرگیری شماره گذاری این خوروها مربوط می شد.

سازمان حفاظت محیط زیست با استناد به مصوبه دولت آخرین مهلت شماره‌گذاری خودروها با استاندارد یورو ۴ را  پایان سال 1398 تعیین کرده بود و خودروهای تازه تکمیل شده با وجود اینکه پیش از سال 98 تولید شده بودند، اما مشمول این قانون شدند و این سازمان از ارائه مجوز برای شماره‌گذاری این محصولات امتناع می‌کرد.

رفع چالش

چالشی که برای عبور از آن اوایل مهر ماه سال جاری سازمان محیط زیست در مجوز خود به شرکت ساپیا شرطی گذاشته تا به این طریق زمینه شماره گذاری این خودروها فراهم شود. براساس شرط این سازمان «شماره‌گذاری خودروهای مذکور مطابق با شماره شاسی‌ها حداکثر تا تاریخ ۳۰ آذر ماه ۹۹ بلامانع است و صرفاً برای مدل سال ۹۸ از نظر این سازمان بلامانع است. بدیهی است ادامه فرآیند شماره‌گذاری منوط به اخذ تاییدیه مجدد این سازمان است».  

با این شرایط شرکت سایپا و پارس خودرو چاره ای جز تعویض پلاک موتورهای تکمیلی نداشت، اقدامی که با توجه به اخبار شنیده شده برطرف شده این خودروها طی دو تا سه هفته آینده به مشتریان تحویل خواهد شد تا به این طریق پرونده ال 90 های ناقص پارس خودرو برطرف شود. 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند