آخرین موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر + جزئیات

کدخبر: 380119
اقتصادنیوز : تازه ترین گزارش از وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر نشان از افزایش موجودی کالای اساسی به ۵.۷ میلیون تن دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مهرداد جمال ارونقی  معاون فنی گمرک ایران آخرین گزارش از وضعیت کالاهای موجود در گمرک و بنادر و همچنین جزئیات کالاهای اساسی را به ایسنا اعلام کرد.

طبق این گزارش، تا ۲۶ آذر امسال هفت میلیون و ۱۱۴ هزار تن کالاهای غیر کانتینری و همچنین ۹۲ هزار و ۸۲۱ (TEU) میزان موجودی کالاهای کانتینری است که ۹۰ درصد آن را کانتینرهای پر وارداتی تشکیل می‌دهد.

اما از مجموع بیش از ۷.۱ میلیون تن کالاهای غیر کانتینری موجود در گمرک و بنادر، بیش از ۳.۸ میلیون تن به کالاهای اساسی اختصاص دارد.

۴۲ شناور به بنادر رسید

 البته باید به موجودی کالاهای اساسی، حجمی از کالاها که در شناورهای کنار اسکله یا شناورهای منتظر در لنگرگاه برای تخلیه کالا هستند را اضافه کرد که در این حالت مجموع موجودی کالاهای اساسی به بیش از ۵.۷ میلیون تن می رسد.

گزارش معاون فنی گمرک ایران نشان می دهد که تا ۲۶ آذر ماه، در مجموع ۴۲ شناور به بنادر رسیده که حاوی حدود دو میلیون تن کالای اساسی است. این در حالی است که ۲۱ شناور کنار اسکله با ۹۹۲.۵ هزار تن کالای اساسی قرار دارد شامل جو، ذرت، سویا، دانه های روغنی، گندم و کنجاله سویا می شود. همچنین ۲۱ شناور در لنگرگاه در انتظار تخلیه قرار هستند که موجودی کالاهای اساسی آن به بیش از یک میلیون تن شامل ذرت، جو، سویا و حبوبات می رسد.  

در بنادر چقدر و چه کالایی وجود دارد؟

در رابطه با جزئیات موجودی ۳.۸ میلیون تنی کالاهای اساسی نیز در حال حاضر حدود ۱.۷ میلیون تن ذرت در گمرک و بنادر وجود دارد که بالاترین میزان بین کالاهای اساسی است. همچنین ۲۹۳.۲ هزار تن گندم، ۲۵۷.۹ هزار تن جو، ۴۴۴.۸ هزار تن سویا، ۱۰۶.۷ هزار تن برنج، ۱۸۳.۵ هزار تن شکر، ۴۵۲.۴ هزار تن روغن خام و ۳۸۳.۷ هزار تن دانه های روغنی در بنادر موجود است. 

اما در بین بنادر، بیشترین موجودی کالا به بندر امام خمینی(ره) با بیش از ۲.۷ میلیون تن اختصاص دارد. بعد از آن بندر شهید رجایی بیش از ۴۴۸.۲ هزار تن، بندر امیرآباد ۲۸۷.۳ هزار تن، بندر نوشهر ۱۵۱.۱ هزار تن، بندر انزلی ۱۱۵.۶ هزار تن، بندر فریدون کنار ۲۵.۹ هزار تن، بندر چابهار ۲۰.۸ هزار تن، بندر لنگه ۱.۵ هزار تن، بندر شهید باهنر ۶۲۷ تن، بندر بوشهر ۱۳۸ تن و بندر آستارا ۱۲ هزار تن موجودی دارد. 

با انباشت میلیون ها تن کالا در گمرک و بنادر که عمده آن را کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید تشکیل می دهد و انتقاداتی که در رابطه با موانع پیش روی ترخیص این کالاها وجود داشت، در نهایت طی مذاکرات صورت گرفته در آبان امسال، مصوبه ای در راستای تسهیل ترخیص کالا با تاکید بر رفع موانع ارزی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صادر شده که طی آن صاحبان کالای اساسی و مواد اولیه تولید طبق شرایط تعریف شده امکان اقدام برای ترخیص دارند.

آخرین گزارشی که مدتی پیش از سوی وزارت صمت و گمرک ایران منتشر شد، نشان داد که بعد از اجرایی شدن این مصوبه در ۱۷ آبان ماه حدود چهار میلیون تن کالا ترخیص شده که البته در این مدت میزان ورود شناورهای حاوی کالاهای اساسی به  گمرک و بنادر نیز قابل توجه بوده است. 

 

تیتر یک
  • آیا دوره ارزهای دیجیتالی تمام شده است؟

    یک تحلیلگر برجسته رمزنگاری که با پیش بینی دقیق زمان سقوط بازار ۲۰۱۹ به محبوبیت رسیده است ، به معامله گران هشدار می دهد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما