رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

وزارت خارجه باید چهره اقتصادی به خود گیرد

کدخبر: 389313
اقتصادنیوز : رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی از ارائه طرحی به مجلس خبر داد که براساس آن مدیران صنایع بدهکار، زندان نروند و واحدهای صنعتی تعطیل نشوند و برای مجازات، ظرفیت تولید را افزایش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  در حاشیه بازدید از فاز یک شهرک صنعتی پرند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرک صنعتی پرند به عنوان یکی از شهرک‌های صنعتی درجه یک، به طور طبیعی مشکلاتی دارد که بخشی از این مشکلات ناهماهنگی مدیریت شهرک، بخشی از آن مربوط به شرکت عمران و بخشی دیگر نیز مربوط به شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران است.

وی گفت: به خاطر مدیریت و سیاست‌گذاری دوگانه، این شهرک دچار آسیب‌هایی شده است که امروز متوجه شدم با کمک مقامات محلی، شرکت شهرک‌های صنعتی و شرکت عمران این مشکل برطرف می‌شود، ما هم در مجلس سعی می‌کنیم در یکی از کمیته‌ها از عزیزان دعوت کنیم تا این ناهماهنگی‌ها کمتر شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بازدید از شرکت پاکمن، بیان کرد: باید تلاش کنیم سرمایه ایرانیان از کشور خارج نشود و از دانش و تکنولوژی مشترک این شرکت و خارج از کشور استفاده کنیم که در پی آن مشکلات تحریم نیز خنثی خواهد شد.

اکبری تالارپشتی ادامه داد: وقتی تکیه ما به بخش خصوصی و ابتکارات و سرمایه‌گذاری آن‌ها باشد، تحریم کارساز نخواهد بود اما در مقابل وقتی همه کارها  در بخش دولتی جمع شود، در آن‌جا آسیب‌پذیری بیشتر خواهد بود.

وی یادآور شد: تمام قوانین بالادستی ما در کشور اصرار بر این دارد که بخش خصوصی و مردم در صحنه باشند و دولت فقط هدایت،حمایت و نظارت داشته باشد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره قوانین دست‌و پا گیر برای سرمایه‌گذاران داخل و خارج از کشور گفت: وقتی ما در حال پیشرفت هستیم یک سری قوانین و مقررات از طرف دولت وضع می‌شود که نیاز است آن قوانین به‌روز شوند که ما در مجلس برای اصلاح قوانین مشغول هستیم و حتی کارهای دیگری هم در دستور کار داریم.

اکبری تالارپشتی با بیان اینکه ما مخالف این هستیم که واحدهای تولیدی مجازات شوند،اضافه کرد: اگر کسی طلبی دارد نباید با یک حکم واحد تولیدی او را تعطیل کرد، این کار عاقلانه‌ای نیست و ما طرحی را آماده کرده‌ایم که الان نوبت مطرح شدن در صحن مجلس است که به هیچ وجه واحد تولیدی برای مجازات، تعطیل نشود و مشکل خودشان را به طریقی دیگر حل کنند.

وی ادامه داد: بند دیگر این طرح آن‌ است که صاحبان صنایع و مدیران مؤثر را به هیچ وجه زندانی نکنند بلکه این نوع مجازات‌ها را عوض کنیم به این شکل که ما پیشنهادی به ریاست قوه قضاییه دادیم که به جای زندانی کردن صاحب صنعت و تعطیلی کارخانه‌ها، به او بگوییم یک واحد تولیدی و یا کارخانه‌ای دیگر بر اساس نوع و مقدار جریمه بسازد یا اینکه واحد را مکلف کنیم ظرفیت تولید و یا اشتغال خود را بالا ببرد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دست قاضی برای تعیین مجازات‌ها باید باز باشد گفت: البته این غیر از جرایم خاصی است که در قانون پیش‌بینی شده که امیدواریم به زودی تصویب شود.

اکبری تالارپشتی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جهش تولید، تصریح کرد: قدم بعدی ما بحث دیپلماسی اقتصادی از منظر بازار تولیدات داخلی است، در این مورد هم ما با وزارت امور خارجه کارگروه مشترکی تشکیل داده‌ایم و مصرانه خواستیم چهره سفارت‌خانه‌های ما عوض شود و به این وضع پایان دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: سفارت‌خانه‌های ما باید هر چه زودتر چهره اقتصادی به خود بگیرند و از چهره‌های فعال اقتصادی داخل و خارج حداکثر استفاده را داشته باشند تا به شکوفایی اقتصادی و جهش تولید کمک کنند.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی در مجلس به صحن می‌رود که مدیران صنایع بدهکار، زندان نروند و واحدهای صنعتی تعطیل نشوند و برای مجازات، ظرفیت تولید را افزایش دهند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما