کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی خبر داد

ترخیص چای از گمرک در پیچ آخر

کدخبر: 390977
اقتصادنیوز : اقتصادنیوز: عدم ترخیص 1000 تن چای در گمرک کشور طی ماههای اخیر موجب شد تا علاوه بر کمبود در بازار شاهد افزایش قیمت چای سیاه در کشور باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی؛ با موافقت سازمان ملی استاندارد و اعلام این سازمان طی چند روز آینده شاهد ترخیص چای سیاه خارجی معطل شده در گمرکات کشور خواهیم بود و به این طریق علاوه بر رفع کمبود چای در کشور قیمت این نوشیدنی پرطرفدار هم کاهش خواهد یافت.

رصد بازار اقلام خوراکی نشان دهنده آن است که طی یک و ماه و نیم اخیر بازار چای هم به سرنوشت سایر اقلام خوراکی مواجه شد و رشدی حدود 30 تا 40 درصدی را در بازار تجربه کرد. افزایش قیمت چای در ابتدای امر نگاهها را به نوسان بازار ارز کشاند، اما به گفته فعالان این بخش نوسان بازار ارز کمترین تاثیر را در افزایش قیمت چای داشته و اینبار سازمان ملی استاندارد ایرات موجب شده بازار با افزایش قیمت و کمبود چای مواجه شود.

اما ماجرا چیست؟ به گفته رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی، سازمان استاندارد از سه ماه پیش به دلیل عدم انطباق یکی از استانداردها جلوی واردات چای به کشور را گرفت  و این امر موجب شد، تا در حال حاضر شاهد دپوی ۱۰۰۰ تن چای در گمرک باشیم. به گفته رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی این اتفاق موجب شد تا بازار با کمبود چای خارجی مواجه شود و در نتیجه تقاضا برای چای داخلی افزایش پیدا کرد، این اتفاق در نهایت موجب شد تا علاوه بر چای خارجی چای ایرانی نیز افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کند. بخشی افزود؛ شیفت از چای خارجی به ایرانی در حالی رخ داد که چای ایرانی تنها می تواند 20 درصد از نیاز بازار داخلی را پوشش دهد و با این شرایط بازار چای داخلی نیز در این مدت علاوه بر کمبود با رشد قیمت نیز مواجه شد.

به گفته بخشی، مشکل از آنجا آغاز شد که سازمان ملی استاندارد بدون اینکه ایراد بهداشتی از وارد کنندگان بگیرد اعلام می کند که چرا نام برندها روی بسته های چای نوشته شده است؛ این ایراد در حالی گرفته شده که نوشتن نام شرکت های واردکننده روی محصول، امر رایج و برای شناساسی تاجران و صاحب کالا در بازار است

 از سوی دیگر به گفته رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی، شرکت‌های واردکننده ملزم به قرارداد با شرکت‌های بازرسی زیر مجموعه استاندارد هستند لذا مسئولیت این امر برعهده خود سازمان و شرکت‌های بازرسی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد است؛ از این سو می توان گفت این اشتباه به خود سازمان ملی استاندارد باز می گردد.

به گفته بخشی، این امر منجر به هزینه های دموراژ چند صد ملیون تومانی نیز شده که در نهایت مصرف کنندگان نهایی یعنی  مردم  باید این هزینه های اضافی را پرداخت کنند.

مشکلی که برطرف شد

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در خصوص اینکه برای برطرف کردن این سوتفاهم چه اقداماتی صورت گرفته می گوید: مذاکرات خوبی در این خصوص با سازمان ملی استاندارد ایران صورت گرفته بطوریکه این سازمان با ترخیص چای های که در گمرکات کشور معطل هستند موافقت کرده است.

به گفته بخشی، با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و کنترل بازار سازمان ملی استاندارد همکاری لازم را در این زمینه صورت داده تا در روزهای پایانی سال شاهد کنترل قیمت چای در بازار باشیم.

دلایل افزایش قیمت چای ایرانی

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در خصوص بازار چای ایرانی نیز عنوان کرد: متاسفانه سودی عاید کشاورز و چای سازان نمی شود و این سود به واسطه ها می رسد؛ چرا که چای سبز با قیمت مصوب از سوی کشاورزان خریداری می شود و پس از فرآوری قیمت چای ایرانی باید در حدود 50 تا 60 هزار تومان در بازار معامله شود؛ این درحالی که پس از خرید چای سبز پای واسطه ها به میان میاد این امر رشد قیمت چای در بازار را به همراه دارد.

قیمتی که از سوی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در خصوص چای ایرانی اعلام شده در حالی است که در حال حاضر چای ایرانی در فروشگاههای سراسری کشور در بسته های یک کیلیویی تا حدود 130 هزار تومان قیمت گذاری شده اند.

نمودار یکساله قیمتی

نمودار یکساله قیمتی امروز به چای خارجی ۵۰۰ گرمی اختصاص دارد نشان از آن دارد که همچنان چای خارجی در میان قشری از مردم پرطرفدار است. به گفته برخی از فعالان این بخش با وجود اینکه در سال‌های اخیر چای‌کاران ایرانی توانسته‌اند کیفیت محصول خود را بالا ببرند و   مردم را با چای ایرانی آشنا کنند؛ اما همچنان چای خارجی در بین برخی از مردم محبوب است و مطمئنا قیمت پایین‌تر آن نسبت به چای ایرانی در این محبوبیت بی‌تاثیر نیست. چای خارجی ۵۰۰ گرمی در مهرماه سال گذشته ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ با شیب صعودی آرام به ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. این قلم از سبد معیشتی خانوارها سال ۹۹ را با بسته‌ای ۶۰ هزار تومان شروع کرد و در مهرماه امسال به ۷۳ هزار تومان رسید که به معنی افزایش قیمت تقریبا ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته است. سال گذشته چای هم از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی خط خورد و منبع تامین ارز آن به بازار نیما منتقل شد. هرچند بسیاری از فعالان این بخش حذف ارزنیمایی را یکی از دلایل افزایش قیمت چای در بازار می دانند، اما رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی معتقد است که انتقال ارز بیش از حذف ارز نیمایی واردکنندگان را با مشکل مواجه کرده، چرا که واردکنندگان برای انتقال ارز با هزینه های سربار بسیاری مواجه هستند و این امر طبیعتا روی قیمت چای وارداتی اثر گذار است.

تیتر یک
  • رشد ۳ متغیر کرونایی در زمستان؛ شیوع، فوت، بیماران بدحال

    بررسی آمارهای کرونایی تا در نخست اسفند نشان می دهد که متغیرهای نگران کننده این بیماری در کشور در حال رکورد زنی بوده و…

از دست ندهید
بلیط هواپیما