رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران عنوان کرد

ناتوانی دولت در اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها

کدخبر: 405552
اقتصادنیوز : به‌رغم گذشت نزدیک به دو سال از تصویب قانون پتروپالایشگاه‌ها و مصوبه تنفس خوراک به این واحدها، دولت همچنان از اجرای این قانون مستاصل است و به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، به دولت برای اجرای آن ده روز فرصت داده شده‌است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی تهران؛ رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران معتقد است،تولید فرآورده‌های پالایشگاهی در کشور به دلیل اعمال تحریم‌ها و از طرفی شیوع جهانی ویروس کرونا، به حد مازاد از ظرفیت رسیده، از این رو، قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها از محل صندوق توسعه ملی که مصوب سال 98 است تاکنون به مرحله اجرا نرسیده‌است.

پدیدار با اشاره به تصویب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، در سال پایانی مجلس دهم، گفت: این قانون با هدف ایجاد پتروپالایشگاه‌ها و در راستای بهینه‌سازی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های پالایشگاهی مصوب شد و بر اساس آن، مقرر شد تا خوراک نفت‌خام برای تولید محصولات پتروپالایشگاهی به بخش غیردولتی داده شود.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، بر طبق مصوبه مجلس، برای سرمایه‌گذاران مجتمع‌های پتروپالایشگاهی یک دوره تنفس خوراک نفت‌خام که مدت زمان آن را نیز قرار است وزارت نفت تعیین و اعلام کند، در نظر گرفته شد و زمان پرداخت آن نیز به پس از بهره‌برداری از واحدهای احداث شده موکول شده‌است.

پدیدار، افزود: بر اساس قانون مذکور، دولت موظف شد تا طرح‌های ارجاع شده پتروپالایشگاهی از سوی سرمایه‌گذاران را بررسی کند و سقف خوراک نفت‌خام اعطایی به این واحدها نیز از 2 میلیون بشکه در روز تجاور نکند و این خوراک نیز فقط باید در اختیار بخش غیردولتی و با هدف جذب سرمایه‌گذاری‌های مردمی تخصیص داده شود، اما پس از گذشت نزدیک به دو سال از تصویب این قانون، برگزیدگان پروژه‌های پتروپالایشگاهی هنوز از سوی دولت برای معرفی به صندوق توسعه ملی و تعیین سقف تنفس خوراک اعلام نشده‌است.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، رکود اقتصادی حاکم بر کشور، در کنار فشار تحریم‌ها و نیز پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا، منجر به آن شد تا دولت از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها مستاصل بماند و این در حالی است که نمایندگان مجلس، برای دولت فرصت ده روزه جهت اجرای این قانون تعیین کرده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد که در قانون پتروپالایشگاه‌ها، مجوز صادرات فرآورده‌های تولیدی این بخش به بخش‌خصوصی دیده شده و اجرای آن، می‌تواند زمینه رشد و توسعه صنعت کشور را فراهم کند.

تیتر یک
  • بررسی ۱+۴ نرخ سود در هفته سوم اردبیهشت

    روند نرخ سود در بازار های مختلف نشان می دهد نرخ سود بین بانکی در کف چهار ماهه قرار دارد و در مقابل نرخ سود بازار در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما