رئیس کل گمرک ایران خبر داد

آخرین آمار تجارت ایران با اوراسیا در سال 99

کدخبر: 411689
اقتصادنیوز : به گفته رئیس کل گمرک کشور، روسیه نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اوراسیاست و 77 درصد تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق این کشور انجام گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از گمرک ایران؛ مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تجارت کشورمان در سال ۹۹ با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از ۸.۶ میلیون تن کالا، به ارزش ۳ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار بوده است.

 میراشرفی با تشریح آخرین وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توضیح داد: تجارت ایران با پنج کشور عضو اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹، جمعاً هشت میلیون و ۶۸۲ هزار و ۱۹۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۷ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۲۱۲ دلار و میزان واردات از این اتحادیه، معادل  ۶ میلیون و دو هزار و ۷۸۸ تن به ارزش دو میلیارد و ۳۵۸ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۷۲۰ دلار بوده است.

رئیس‌کل گمرک با بیان این که معادل ۶۹ درصد کل تجارت کشور با اتحادیه اوراسیا بوده است، ادامه داد: در عین حال صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا،‌ معادل دو میلیون و ۶۷۹ هزار و ۴۰۳ تن به ارزش یک میلیارد و ۴۹ میلیون و ۸۵ هزار و ۴۹۲ دلار بوده که سهم ۳۱ درصدی از کل تجارتمان با این اتحادیه را به خود اختصاص داده است.

میراشرفی افزود: پس از اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا در پنجم آبان سال ۱۳۹۸، تجارت ایران با اعضای این اتحادیه رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است و در سال ۹۹ با وجود توقف تجارت در مرزها و محدودیت‌های کرونایی، ارزش واردات و صادرات به ترتیب یک و دو درصد کاهش یافت. در صورتی که در کارنامه تجارت خارجی کشور در این سال کاهشی بیشتر از ۱۵ درصد را شاهد بودیم اما خوشبختانه تجارت با کشورهای عضو این اتحادیه تغییرات اندکی را نسبت به سایرین به همراه داشته است.2

او در خصوص میزان تجارت کشورمان با هر یک از اعضای اتحادیه اوراسیا توضیح داد: روسیه جمعاً با ۶ میلیون و۳۰۰ هزار و ۸۳۷ تن به ارزش دو میلیارد و ۶۲۵ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۴۹۳ دلار اولین شریک کشورمان در این اتحادیه بوده است که رشد ۱۹ درصدی در فروش کالا به ایران و رشد ۱۰ درصدی در خرید کالای ایرانی نسبت به سال ۹۸ داشته است و جمعاً ۷۷ درصد تجارتمان با این اتحادیه با روسیه بوده است.

وی در ادامه در خصوص تجارت ایران با روسیه گفت: پنج میلیون و ۲۴۰ هزار و ۴۴ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۱۶ میلیون و ۷۳ هزار و ۵۷۶ دلار کالا از روسیه وارد کشور شده است که بیش از ۸۹ درصد وارداتمان از این اتحادیه به شمار می‌رود و یک میلیون و۶۰ هزار و ۷۹۳ تن کالا به ارزش ۵۰۹ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۹۱۷ دلار کالای ایرانی در سال ۹۹ به روسیه صادر شده که ۴۸ درصد صادراتمان به این اتحادیه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: قزاقستان با یک میلیون و ۷۸ هزار و ۵۸۵ تن به ارزش ۳۶۹ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۵۶۴ دلار از مجموع واردات و صادرات دومین شریک تجاری ایران در اتحادیه اقتصادی و گمرکی اوراسیاست که ۷۴۱ هزار و ۵۱۰ تن کالا به ارزش ۲۰۱ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۵۰۸ دلار از این کشور خریداری شده و ۳۳۷ هزار و ۷۵ تن کالای ایرانی به ارزش ۱۶۷ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۵۶ دلار به آن صادر شده است.

وی ادامه داد: پس از قزاقستان نیز ارمنستان با یک میلیون و ۲۵۱ هزار و ۷۱۴ تن کالا به ارزش ۳۲۱ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۹۷۳ دلار، سومین شریک کشورمان با خرید ۳۰۴ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۸۲۵ دلار کالای ایرانی و فروش ۱۷ میلیون ۳۱۹ هزار و ۱۱۲ دلار کالا به ایران بوده است.

مهدی میراشرفی در ادامه توضیح داد: بلاروس جمعاً با ۱۹ هزار و ۴۹۷ تن کالا به ارزش ۵۲ میلیون و ۳۳۷ هزار دلار که ۲۱ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۵۴ دلار آن، صادرات کالاهای ایرانی به این کشور و ۳۱ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۲۴۱ دلار آن، فروش کالا از بلاروس به ایران بوده است و این کشور چهارمین شریک تجاری ایران در این اتحادیه بوده است و نهایتاً قرقیزستان پنجمین شریک تجاری ایران در اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹ با ۴۰ هزار و ۵۲۱ تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون و ۴۲۶ هزار و ۳۰ دلار، که سهم صادرات کالای ایرانی به این کشور ۴۵ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۲۰ دلار و واردات از این کشور به ایران دو میلیون و ۵۷۴ هزار و ۴۱۰ دلار بوده است.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما