رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی هشدار داد

بحران به نیمی از دشت های کشور رسید

کدخبر: 425701
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به وضعیت بحرانی دشت های کشور عنوان کرد: اکنون از ۶۰۶ دشت موجود در کشور، بیش از ۳۰۰ دشت با وضعیت قرمز و بحرانی مواجه‌اند و همین مسئله سبب شده تا بخش‌هایی از کشور خالی از سکنه شده و مهاجرت از جنوب به شمال را شاهد باشیم.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علیرضا شهیدی در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین افزود: از مجموع ۴۳ مخاطره موجود در جهان، ۳۴ مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد و مشکل آنجاست که به موضوع پیشگیری به از درمان است اعتقاد نداریم.

او با اشاره به گرمی هوا و تغییرات اقلیمی در هفته‌های اخیر و همچنین مواجهه چندساله با پدیده خشک‌سالی، گفت: خشک‌سالی سبب اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی می‌شود که در ادامه به بحران آب و فرونشست زمین می‌انجامد، همچنین آبخوان‌ها از بین رفته و با اندک بارندگی، سیلاب به راه می‌افتد و در برخی موارد رانش زمین را به دنبال دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، به‌طور نمونه با اشاره به رها کردن ۳۰۰ کیلومتر از سواحل مکران و در عوض کارآفرینی در سایر مناطق، تصریح کرد: این در حالی است که در جهان پولدارترین شهرها در کنار سواحل قرار دارند و صنعت و تجارت به سواحل نزدیک است.

او یادآوری کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، متولی اکتشافات مواد معدنی و تولیدکننده ثروت برای کشور است که شعار آن صیانت از ثروت تولیدی به‌واسطه شناخت از مخاطرات زمین‌شناسی است.

او تصریح کرد: این سازمان از زمان تأسیس خود در سال ۱۳۳۸ تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع نقشه در ۳۰۰ لایه تهیه کرده و امروز سایت داده‌های علوم زمین، پشتوانه علمی کاداستر معدنی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، زمین‌شناسی را رشته‌ای پول‌ساز و معادن را دارای ارزش‌افزوده بالا توصیف کرد و گفت: به‌عنوان نمونه، ارزش یک محدوده ۲۰ میلیون تنی سنگ‌آهن با قیمت حدود ۱۷۰ دلاری هر تن از آن، بیش از سه میلیارد دلار است، این در حالی است که پارسال ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی کشور کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بود.

او همچنین با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین، آن را سومین مرکز ازاین‌دست در کشور برشمرد و افزود: این مکان که در اختیار شرکت‌های استارتاپی و پژوهشگران قرار خواهد گرفت، دست‌کم هزار نفر از نیروهای کارشناسی سازمان زمین‌شناسی پشتوانه آن خواهند بود.

لزوم رسوخ فناوری در حوزه زمین‌شناسی

در ادامه، اسماعیل قادری‌فر، معاون معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس مرکز توسعه فناوری‌های این معاونت افزود: ایده ایجاد شتاب‌دهنده‌ای از سوی بخش خصوصی در حوزه زمین‌شناسی، می‌تواند به ورود سریع‌تر و رسوخ فناوری‌ها در این حوزه اثرگذار و اقتصادمحور بیانجامد.

او ابراز امیدواری کرد: خروجی این شتاب‌دهنده تبدیل به شرکت‌های دانش‌بنیان شود و در ادامه بتواند توسعه سرمایه‌گذاری در مقوله اکتشافات، اشتغال‌زایی و ارتقای ارزش‌افزوده محصولات بخش معدن و صنایع معدنی را به دنبال داشته باشد.

همچنین، مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی با تقدیر از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از طرح‌های فناورانه، تأکید کرد: باید از تفکر و نگاه نفتی که مدیریتی سیاه است فاصله گرفت و به سمت مدیریت پاک و زیست‌محیطی برویم که این مهم با تکیه‌بر فناوری و نوآوری امکان‌پذیر است.

به گزارش ایرنا، کامبیز مهدی‌زاده خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری یکی از پیش‌قراولان پایان دادن به وابستگی به درآمدهای نفتی است و این معاونت بر تداوم حمایت از کارخانه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های شتاب‌دهنده و غیره در دولت آینده نیز تأکید دارد.

تیتر یک
  • «سرمایه‌های ریسک‌پذیر»؛ جلوه تکنولوژیک سرمایه‌داری در حال رشد است

    اقتصادنیوز: نشریه اکونومیست در شماره جدید خود ضمن استقبال از جهانی شدن دارایی‌های استارت‌آپی، از رشد چشمگیر «صنعت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما