تحت تاثیر تحریم ها صورت گرفت

کاهش 30 میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و اروپا

کدخبر: 430760
اقتصادنیوز : تحریم‌ها، ارزش مبادلات ایران و اتحادیه اروپا را ۳۰ میلیارد دلار کاهش داد، رییس اتاق ایران با اعلام این خبر تاکید کرد دو طرف نباید به‌سادگی از کنار این موضوع عبور کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران ؛ غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با کیو نوروانتو، سفیر فنلاند در تهران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های این اتاق برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری ایران و فنلاند گفت: ازجمله  اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته می توان به تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و فنلاند اشاره کرد که از سه هفته دیگر آغاز به کار خواهد کرد.

شافعی افزود: فنلاند ازجمله کشورهای اروپایی با رشد اقتصادی و سطح رفاه عمومی بالایی است و می توان از تجارب این کشور در بخش های مختلف استفاده کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تمایل ایران برای استفاده از تجربیات فنلاند در صنعت آبزیان، صنایع دریایی و استفاده مناسب از آب با روش‌های جدید اشاره کرد و گفت: این حوزه‌ها برای ما مهم است؛ چراکه ایران با توجه به موقعیت طبیعی و خشک‌سالی گسترده، در آینده به دنبال استفاده از روش‌های نوین کشاورزی است. بنابراین در این زمینه‌ها می‌توانیم همکاری‌های خوبی با کشور فنلاند داشته باشیم.

در انتظار تحولات در دولت جدید

در این دیدار، کیو نوروانتو سفیر فنلاند در تهران نیز با اشاره به آغاز به کار دولت جدید در ایران گفت: شرایط فعلی، برهه حساسی در ایران محسوب می‌شود و ما منتظر هستیم ببینیم در زمینه اقتصادی چه تحولات جدیدی در دولت صورت خواهد گرفت.

نوروانتو با تأکید بر روابط مطلوب میان ایران و فنلاند به جلسات کمیته مشترک دو کشور در محل سفارت اشاره کرده و افزود: با صحبت‌های مفیدی که انجام شد می‌توان امیدوار بود گام‎های بلندی در مسیر رونق روابط تجاری دو کشور برداریم. ما به‌عنوان سفارت وظیفه داریم روابط را در همه زمینه‎ ها و به‌خصوص در زمینه اقتصادی با شما رونق دهیم و امیدوارم بتوانیم بعد از استقرار دولت جدید هم این مسیر را ادامه دهیم.

نوروانتو با تأکید بر اینکه گسترش روابط اقتصادی دو کشور مستلزم شناسایی زمینه‌های مهم همکاری است، مشارکت بیشتر بین تجار دو کشور برای دریافت اطلاعات به‌روز از موقعیت اقتصادی ایران و فنلاند را مهم ارزیابی کرد.

او افزود: من در مدت حضورم در ایران شاهد بودم که باوجود تحریم‌های سخت، ایران توانسته در زمینه اقتصادی توسعه یابد. محصولات جدیدی در بازارهای ایران تولید شده و رقابت‌پذیری افزایش یافته است که این خودش نشان می‌دهد ایران در زمینه اقتصادی تحول داشته است.

سفیر فنلاند افزود: در سطح جهانی جو اقتصادی غالب در حال تغییر است؛ ازاین‌رو برای انجام مبادلات تجاری بین تجار دو کشور و در زمینه روابط اقتصادی باید این تغییرات را شناسایی کنیم. باید خودمان را برای آینده آماده کنیم. امیدوارم تحریم‌ها لغو شوند و ما بتوانیم روابط تجاری بهتری داشته باشیم.

تاثیر نامطلوب تحریم ها بر روابط کشورها

در ادامه هم شافعی با تأکید بر حساسیت موقعیت فعلی ایران، گفت: امیدواری بسیار زیادی به تغییرات مثبت در ارتباط با جامعه جهانی داریم.

وی ادامه داد: تحریم‌ها اثرات نامطلوبی بر روابط اقتصادی ما با کشورهای دیگر، ازجمله فنلاند داشته است؛ اما آینده برای ما روشن است که می‌توانیم جبران مافات گذشته را در این ارتباط داشته باشیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: با کمال تأسف مسائل تحریم باعث شده بیش از 30 میلیارد دلار حجم معاملات ایران با اتحادیه اروپا از بین برود. این بر اقتصاد هر دو طرف اثر خواهد داشت و نباید از کنار آن به‌سادگی عبور کرد.

شافعی با استقبال از پیشنهاد نوروانتو برای افزایش سطح اطلاعات تجار دو کشور از موقعیت ایران و فنلاند گفت: مبنای حرکت، داشتن اطلاعات کافی دو کشور از یکدیگر است. ما از همین حالا می‌توانیم مبادله اطلاعات و آشنایی با ظرفیت‌های دو کشور را آغاز کنیم. حتماً اعضای اتاق مشترک فنلاند و ایران در این ارتباط با سفارت هماهنگی خواهند داشت تا در مرحله بعد بتوانیم به یک حرکت واقعی برسیم.

سفیر فنلاند در تهران نیز ابراز امیدواری کرد: با لغو تحریم‌ها زمینه گسترش روابط تجاری ایران و فنلاند فراهم شود.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز:ورشکستگی اورگراند که موجب افزایش ناگهانی فروش دارایی در دنیا شده است، می‌تواند موجب استقبال از طلا به عنوان…

از دست ندهید
بلیط هواپیما