سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد

درج قیمت برخی کالاها از 4 دی الزامی شد

کدخبر: 463746
اقتصادنیوز: درج قیمت تولیدکننده بر روی برخی کالاهای شوینده و لوازم خانگی از ۴ دی الزامی شد.

به گزارش اقتصادنیوز ؛  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با ارسال نامه ای به انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی ایران، انجمن صنایع سولولزی بهداشتی و انجمن صنایع شوینده بهداشتی و آرایشی درج قیمت تولیدکنندگان را بر روی محصولات ابلاغ کرد.

 در این نامه آمده است: با توجه به مفاد بند ۲۳ سیاستهای کلی اقتصادمقاومتی مبنی بر ضرورت شفاف و روانسازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازار که لازمه این امر اطلاع رسانی نظام مند، دقیق و بهنگام در مورد قیمت کالا و خدمات به مصرف کنندگان بوده و در قوانین متعدد به ضرورت درج قیمت تاکید شده است.

در این دستورالعمل همچنین بر این نکته تاکید شده که با عنایت به دستورالعمل مدیریت بازار کالاهای واسطه ای و نهایی مدیریت بازار کالاهای واسطه ای و نهایی و در راستای تحقق ایجاد شفافیت در نظام توزیع، ایجاد رقابت در بازار، تعدیل و واقعی کردن قیمت‌ها و اصلاح نظام توزیع کالا و با عنایت به زمانبندی اجرای پروژه، به منظور اجرای بخش دوم فاز اول پروژه شفاف سازی قیمت ها از طریق درج قیمت تولیدکننده، مقرر شود کلیه واحدهای تولیدی و واردکننده انواع پودر لباسشویی دستمال کاغذی پوشک بچه یخچال و فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی در راستای جلوگیری از استفاده های احتمالی و اجحاف در حق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به درج قیمت تولیدکننده و واردکننده که در برگیرنده مجموع هزینه ها و سود قانونی واحدهای تولیدی/وارداتی با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده هستند با لحاظ موارد ذیل از تاریخ چهارم دی ماه اقدام کند.

سایر کالای مشمول

لازم به ذکر است انواع آبمیوه، ماءالشعیر، نوشابه گازدار، غذاساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت و مایکروفر نیز از ۲۷ آذرماه مکلف به درج قیمت تولیدکننده بوده اند.

در این ابلاغیه سازمان حمایت الزامات اجرایی این مصوبه را نیز در قالب هفت بند به واحدهای تولیدی اعلام کرده اند:

۱- قیمت تولیدکننده/واردکننده درج شده بر روی کالا باید عینا منطبق با قیمت فروش بر اساس صورتحساب های صادره فاکتورهای فروش باشد.

۲- به منظور بهره مندی مصرف کننده از تخفیف های اعطایی هر گونه تخفیف بیش از سه درصد باید با قیمت تولیدکننده درج شده روی کالا صورت بگیرد و تخفیف بیش از سه درصد خارج از قیمت درج شده بر روی کالا از مصادیق عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری بوده و میبایست از این گونه اقدامات جلوگیری کرد.

۳- در مواردی از قبیل مناسبت های ویژه، پایان سال، اعیاد، نزدیک بودن زمان انقضای محصول و لزوم اعطای تخفیف های مقطعی بیش از میزان تعیین شده در بند ۲ این بخشنامه واحدهای مربوطه می بایست نسبت به اخذ مجوز لازم از سازمان صنعت معدن و تجارت استان و محل اقدام کنند تا رصد لازم در اعطای تخفیفات واقعی به مصرف کنندگان صورت بگیرد.

۴- حداکثر مبغلی که توسط مجموع حلقه های توزیعی از تامین کننده تا مصرف کننده میتواند به قیمت تولید کننده/ واردکننده اضافه گردد شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری ۱۰ درصد و سود خرده فروشی منطبق با ضرایب خرده فروشی مصوب است.

۵- در مواردی که توزیع کالا به صورت پخش سراسری نباشد مبلغ فوق به میزان ضرایب سود مربوطه کاهش می یابد.

۶- کلیه واحدهای تولیدی/وارداتی میبایست اقدامات لازم را جهت اطلاع رسانی و آگاه سازی شبکه های توزیع و مصرف کنندگان مرتبط در این خصوص را انجام دهند.

۷- خرده فروشان میبایست نسبت به نصب برچسب قیمت مصرف کننده با لحاظ سود و هزینه های مصوب اقدام نموده و همچنین درصد سود اعمالی را به صورت شفاف درج کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما