کدخبر: ۳۷۲۴۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دفاع رییس شورای رقابت از واردات خودرو

اقتصادنیوز : در صورتی که واردات خودرو از کانال بدون انتقال ارز انجام شود تاحدودی شاهد بهبود وضعیت موجود در بازار خواهیم بود، اظهار نظری که از سوی رییس شورای رقابت مطرح شده و می توان آن را به دفاع وی از واردات خودرو نسبت داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ البته وی شرطی نیز در این خصوص قائل شده و عنوان کرده در صورتی که خودروهای وارداتی قابل خرید برای عامه مردم باشد و واردات تنها به خودروهای لوکس اختصاص پیدا نکند شاهد بهبود بازار خودرو خواهیم بود؛ اما برخی از تحلیل گران می گویند براساس تجربه گذشته شرط رییس شورا با توجه به قیمت خودروهای واردتی و تعرفه حداقل 100 درصدی برای واردات خودرو اجرای آن امکان پذیر نخواهد بود.  

رضا شیوا در نشستی خبری با اشاره به اهمیت ایجاد رقابت و پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان گفت: واردات خودرو یکی از راه های رقابتی کردن بازار است ولی متاسفانه شرایط ارزی این اجازه را نمی دهد با این وجود ظاهرا وزیر صمت به نوعی این موضوع را مطرح کرده است.

طرح جدید قیمت گذاری خودرو یکی از دیگر مسائلی است که رییس شورای رقابت به آن پرداخته و با انتقاداتی که نسبت به این طرح مطرح شده گفت: تا پیش از این خودرو بر اساس تورم بخشی سالانه قیمت گذاری می شد، ولی اکنون وضعیت اقتصادی و تورم به گونه ای است که قیمت گذاری باید با رشد تورم و افزایش قیمت نهاده های تولید و در مدت زمان محدود صورت گیرد، با این حال چون ما در قیمت گذاری هزینه سربار را محاسبه نمی کنیم، با وجود سود منطقی برای آنها، دائم خودروسازها می گویند زیان کرده ایم.

به گفته وی اکنون زمانی است که نه خودروساز و نه مصرف کننده راضی نیستند.

وی با بیان اینکه بازار خودرو انحصاری است و باید برای کنترل آن قیمت گذاری از سوی شورای رقابت انجام شود افزود: این در حالی است که با وجود عرضه محدود که بخشی از آن ناشی از  تحریم ها و افزایش قیمت نهاده های تولید است، متقاضی برای خرید بسیار بالاست و پاسخگو نیست.

اثر کاهش قیمت ارز بر ارزانی خودرو

شیوا در ادامه در رابطه با اینکه با کاهش قیمت ارز و اثری که بر بازار خودرو داشته، این توقع وجود دارد که قیمت خودروسازها نیز کاهش پیدا کند، چه زمانی این موضوع در قیمت ها لمس خواهد شد و سهم ارز در تعیین قیمت خودرو چقدر است، توضیح داد: باید توجه داشت که در حال حاضر تولید خودرو بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزبری دارد در عین حال که در نهاده های داخلی هم بعضا ارز موثر است؛ بنابراین هر زمان که کاهش نرخ ارز اتفاق افتد، در ادامه با توجه محاسبه تورم و نرخ ارز می تواند موجب کاهش قیمت نهاده های تولید و کاهش قیمت خودرو شود.

رییس شورای رقابت با اشاره به این‌که نهاده‌های تولیدی که اکنون خودروسازها در حال استفاده برای تولید هستند در سه ماه گذشته خریداری شده است، گفت: بنابراین آنچه که از کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته اتفاق افتاده و اگر در مدت پیش‌رو ادامه داشته باشد، در محاسبه تورم و قیمت‌گذاری برای سه ماه پایانی سال اثرگذار بوده و می‌توان آثار کاهش قیمت ارز را در قیمت‌های آن زمان مشاهده کرد.

وی ادامه داد: در دو دوره گذشته بانک مرکزی تورم بخشی را ۱۵ و ۲۵ درصد اعلام کرده بود، از این‌رو آنچه که برای سه ماه پایانی سال اتفاق می‌افتد، اگر بانک مرکزی قیمت ارز را رصد کرده و تورم را محاسبه و با کاهش همراه باشد، می‌تواند در مجموع تورم بخش را کاهش داده و همان‌طور که زمانی تورم مثبت و افزایش قیمت خودرو داشتیم، با منفی شدن آن کاهش قیمت نیز اعمال شود.

دیدگاههای  مختلف در رابطه با قیمت‌گذاری خودرو

وی با بیان این‌که درباره قیمت‌گذاری خودرو نظرات مختلفی مطرح است، افزود: یک عده‌ای می‌گویند باید بازار را آزاد بگذاریم تا قیمت در آن تعیین شود، آن هم این آشفته بازاری که در کنار مصرف کنندگان واقعی، دلالان و سوء‌ استفاده کنندگان در آن با هر مدلی برخورد می‌کنند ولی شورای رقابت موافق این موضوع نیست؛ چرا که در این حالت مصرف کنندگان واقعی از قیمت منصفانه برخوردار نمی‌شوند.

شیوا ادامه داد: یک عده می‌گویند که قیمت در بورس تعیین شود. در حالی که در این حالت هم قیمت خودرو به حاشیه بازار نزدیک می‌شود و از سویی در مواردی فاصله بین ۶۰ تا ۷۰ درصدی بین قیمت شورای رقابت و حاشیه بازار وجود دارد که باید تکلیف آن از سوی مراجع مربوطه روشن شود.

رییس شورای رقابت خواستار رسیدگی به وضعیت دلالان و سوء‌استفاده کنندگان از بازار خودرو شد و گفت: همانطور که با دلالان بازار ارز و سکه برخورد می‌کند، باید دستگاه‌های نظارتی با سوداگران بازار خودرو که بازار جذاب است نیز برخورد کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند