گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار خودرو در سومین هفته دی‌ماه

کدام خودروی داخلی بر سکوی اول رشد قیمت ایستاد + جدول

کدخبر: 384178
اقتصادنیوز : رصد بازار خودرو نشان دهنده رشد 1 تا 9 درصدی قیمت خودرو درسومین هفته دی ماه است، ارزیابی صورت گرفته نشان دهنده آن است که بالاترین رشد قیمت در دوره زمانی مورد بررسی به پژو 206 تیپ 2رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ رشد قیمت خودرو در هفته اخیر در حالی شکل گرفت  که با گشتی در بازار خودرو می توان گفت هنوز تقاضا به بازار بازنگشته و خریداران همچنان به بازار روی خوش نشان نداده اند، با این شرایط می توان گفت قیمت های که در هفته سپری شده برای خودروهای پرطرفدار اعلام شده ماحصل عرضه و تقاضا نبوده است و شرایط و جو روانی در این میان نقشی پررنگ داشته‌اند.

اما چه عواملی باعث شد تا بازار خودرو در هفته سپری شده مجددا در مسیر رشد قیمت قرار گیرد؟ در این زمینه می توان به عوامل درونی و بیرونی اشاره کرد.

از جمله عوامل درونی اثرگذار بر رشد قیمت می توان به بازارهای لیدر از جمله بازار ارز اشاره کرد، در هفته گذشته بازار ارز همواره با نوسان همراه بود و پس از چند روز بالا و پایین شدن در روزهای آخر هفته  وارد کانال 26 هزار تومان شد، افزایشی که شاید به لحاظ رشد قیمتی چشمگیر نباشد، اما تغییر کانال قیمتی به صورت غیر مستقیم بر بازار خودرو اثرگذار بوده است.

یکی دیگر از عوامل موثر چالش‌های منطقه‌ای  و دیپلماتیک کشور در هفته سوم دی‌ماه است، عاملی که تا حدودی موجب نااطمینانی در بازار شد و این امر در کنار رشد قیمت در بازارهای لیدر موجب افزایش قیمت در بازار خودرو شد.

اما سومین عاملی که می توان به آن اشاره کرد به طرح قیمت گذاری جدید خودرو مرتبط است؛ طرحی که  براساس آن خودورها براساس دو گروه خاص و عام قیمت گذاری خواهند شد و این روش به اعتقاد فعالان بازار خودرو بر رشد قیمت خودرو بی تاثیر نبوده است؛ براساس طرح جدید خودروها تقسیم‌بندی شده و قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ به نحوی که برای عموم مردم به صرفه هستند، بر اساس فرمول قبلی محاسبه خواهد شد.  بر اساس روش جدید 17 خودرو شامل قیمت گذاری جدید می شوند و این احتمال وجود دارد که شاهد رشد قیمت این خودروها در بازار باشیم؛ با این شرایط می توان گفت با اجرایی شدن این طرح می توان شاهد رشد بیشتر قیمت خودرو در بازار بود.

قیمت پراید در بازار خودرو

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان می دهد بازار روند صعودی پیش گرفت و  بر این اساس، پراید 131 هفته گذشته در بازار در محدوده قیمتی 111 میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ماقبل 5.7 درصد رشد قیمت را ثبت کرد با این شرایط می توان گفت پراید که تنها یک گام تا صد میلیونی شدن فاصله داشت حالا شکل صعودی به خود گرفته و فنر قیمتی آن پریده است. براساس ارزیابی بازار قیمت پراید 111 نیز با رشد 1.6 درصدی در بازار به 125 میلیون تومان رسید.

پراید

  قیمت محصولات پژو در بازار

اما رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که رکورد افزایش قیمت در هفته جاری توسط خانواده پژو شکست، ارزیابی بازار نشان دهنده آن است که پژو 206 تیپ 2 در هفته گذشته با رشدی 9.3 درصدی و افزایش 18 میلیونی قیمت توانسته بالاترین رشد قیمت را از آن خود کند و با قیمت 210 میلیون تومان در بازار معامله شود.

تیپ 5 این خانواده نیز با رشد 1.5 درصدی قیمت در هفته سپری شده  255 میلیون تومان در بازار معامله شد. با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول خانواده 206 که بیش از همه تاکنون توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند در بازار در محدوده قیمتی 240 میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته قبل رشد 2.1 درصدی را ثبت کرد.

پژو

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته قیمت سمند LX نیز در هفته سپری شده رشد قیمت 3.3 درصدی داشته و قیمت آن در هفته سپری شده به 185 میلیون تومان رسید.  اما « سمند lx با موتور EF7»  نیز در هفته گذشته 203 میلیون تومان داد و ستد شد و رشدی 2 درصدی را ثبت کرد. در خانواده سمند «سورن» نیز 240 میلیون تومان در بازار معامله شدند و نسبت به هفته قبل رشد کمتر از یک درصد داشت.

سمند

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات در بازار پرطرفدارها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛  ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو در هفته گذشته  نسبت به هفته قبل در بازار  رشد6 درصدی داشته و قیمت آن به 122میلیون تومان رسید.

قیمت «تیبا2 معمولی »  نیز  در هفته سپری شده 4.8 درصد رشد قیمت داشت و  131 میلیون تومان در بازار قیمت خورد،  اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت 134 میلیون در بازار معامله شد و رشدی 5.5 درصدی در بازار داشت.

تیبا

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما