گزارش اقتصادنیوز از بازار خودرو در هفته ای که گذشت

تکرار رشد قیمت در بازار خودرو + جدول

کدخبر: 390770
اقتصادنیوز : اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی برای دومین هفته پیاپی شاهد رشد قیمت بود. در این مدت دامنه نوسان در برخی از برندها بین 500 هزار تا 8 میلیون تومان ثبت شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ این روند در هفته سپری شده در حالی ثبت شده که بازار خودرو هفته آخر دی ماه و هفته اول بهمن ماه کاملا روندی  نزولی به خود گرفته بود و محصولات پرطرفدار در بازار با افت قیمت معامله شدند؛ روندی که طی دو هفته سپری شده شکل معکوس به خود گرفت و بازار شاهد رشد قیمت محصولات بود.

در هفته سپری شده براساس ارزیابی های صورت گرفته بیشترین رشد قیمت به پژو 206 تیپ 2 رسید، این خودرو دو هفته است که بیشترین رشد قیمت در بازار را داشته است. در هفته گذشته نیز این خودرو 8 میلیون تومان رشد قیمت را ثبت کرد و در هفته قبل از آن نیز رشد قیمت 4 میلیون تومان برای این خودرو ثبت شده بود.

فعالان بازار خودرو معتقدند بی ثباتی در بازار دلار یکی از دلایلی است که موجب شده تا بازار خودرو همانند سایر بازارها  ثبات نداشته باشد و دامنه قیمتی آن پی در پی در حال تغییر باشد.

این تغییرات در حالی که به گفته فعالان بازار خودرو همچنان تقاضا در بازار وجود ندارد؛ این به معنی آن است که هنوز خریداران با بازار آشتی نکرده اند این در حالی است که همه ساله در ماههای پایانی سال بازار خودرو با بیشترین افزایش تقاضا همراه بود، اما امسال این هنوز خریداران به بازار روی خوش نشان نداده اند.

فعالان بازار خودرو معتقدند که بی ثبانی در بازار دلار یکی از دلایلی است که موجب شده تا بازار خودرو همانند سایر بازارها  ثبات نداشته باشد.

دلایل رشد بازار خودرو

اما چه عواملی باعث شده تا بازار خودرو در دو هفته گذشته شکل صعودی به خود گیرد؛ فعالان بازار خودرو معتقدند عوامل مختلفی می توانند به بازار خودرو سمت و سو دهد، در این خصوص می توان به سه عامل اشاره کرد:

1- رشد قیمت در بازارهای رقیب مانند دلار یکی از دلایلی است که فعالان بازار خودرو صعودی شدن بازار را به آن نسبت می‌دهند، نوسان صعودی دلار در هفته سپری شده بر سایر بازارها نیز اثرگذار گذاشته و موجب شده تا شاهد رشد قیمت در بازار خودرو نیز باشیم.

2- عامل بعدی که فعالان اقتصادی به آن اشاره می کنند به تعدیل هیجان در بازار خودرو باز می‌گردد، عاملی که موجب شده تا بازار به سمت افزایش قیمت حرکت کند.

3- برخی دیگر از فعالان بازار خودرو بر این موضوع نیز اشاره می کنند که کاهش تقاضا در بازار موجب شده تا به دلیل عمق کم بازار شدت نوسان زیاد شود، به همین دلیل با کوچک ترین اتفاقی چه سیاسی و چه اقتصادی شاهد واکنش در بازار خودرو باشیم.

اما در کنار تمام این عوامل باید بر این نکته اشاره کرد که بازار خودرو بیش از اینکه از تابع عوامل داخلی بازار خودرو باشد تحت تاثیر واکنش و اتفاقات پیرامونی است و عوامل حاشیه ای موجب شده تا بازار خودرو نوسان بسیاری را تجربه کند.

قیمت پراید در بازار خودرو

 خانواده پراید این هفته نیز شکل صعودی به خود گرفت و در بازار رشد قیمت را تجربه کرد. براساس ارزیابی بازار، پراید 131 در هفته سپری شده در محدوده قیمتی 107 میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته قبل 2.8 درصد رشد قیمت را ثبت کرد. قیمت پراید 111 نیز رشدی کمتر از یک درصد را در هفته سپری شده تجربه کرد و در بازار با قیمت 125 میلیون تومان معامله شد.

جدول پراید 4

قیمت محصولات پژو در بازار

در میان محصولات ایران خودرو نیز خانواده پژو 206 این هفته را با رشد قیمت به پایان رساند. براساس رصد بازار، خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی 206 تیپ 2 رشدی 2.1 درصدی داشت و در بازار با قیمت 190 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از سوی دیگر تیپ 5 این خودرو نیز در هفته سپری شده در بازار رشدی 1.6 درصدی داشت و با قیمت 253 میلیون تومان در بازار معامله شد. با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول خانواده 206 که همواره توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند، این خودرو در بازار در محدوده قیمتی 238 میلیون تومان قیمت خورد و رشدی 0.4 درصدی را ثبت کرد.

206 جدول یک

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته قیمت سمند LX نیز در هفته سپری شده از رشد قیمت بی نصیب نبود و با رشد 0.5 درصدی نسبت به هفته قبل در بازار با قیمت 181 میلیون تومان قیمت گذاری شد.  اما «سمند lx با موتور EF7» نیز هفته گذشته 199 میلیون تومان و «سمندسورن» هم 237 میلیون تومان در بازار معامله شدند و به ترتیب رشد 0.5 درصدی و 0.4 درصدی قیمت برای این دو خودرو ثبت شد.

سمند جدود 2

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو این هفته را با رشد سه میلیونی قیمت به پایان رساند و با قیمت 119 میلیون تومان در بازار معامله شده است. قیمت «تیبا2» معمولی نیز در بازار 125 میلیون تومان در بازار قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته رشدی 0.4  درصد قیمت داشته است.

 اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است تنها خودرویی است که در این هفته افت قیمت داشته است. براساس ارزیابی بازار ساینا درهفته سپری شده با قیمت 131 میلیون تومان در بازار معامله شد و افت یک میلیونی قیمت را ثبت کرد.

تیبا جدول 3

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما