بازار خودروهای وارداتی رصد شد

شنای وارداتی ها خلاف جهت بازار دلار + جدول

کدخبر: 394507
اقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودروهای پرطرفدار وارداتی در هفت روز منتهی به سوم اسفندماه 1399 نشان دهنده آن است که برخی از مدل‌ها در بازار رشد قیمت 50 تا 300 میلیونی قیمت داشته اند؛ از سوی دیگر برخی از خودروهای وارداتی نیز سطوح قیمتی خود را حفظ کردند و بدون تغییر قیمت در بازار عرضه شدند.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ رصد بازار خودرو نشان دهنده صعودی شدن رشد قیمت در بازار خودروهای وارداتی  است، بطوریکه این خودروها چه در مدل‌های جدید و چه در مدل‌های قدیمی رشد قیمت در بازار داشته اند. 

فعالان بازار خودرو بر این نکته نیز تاکید می کنند که بازار وارداتی و حتی داخلی ها همواره از بازار دلار تبعیت می کند، اما این بار قیمت گذاری در بازار خودرو روند معکوس داشته، بطوریکه به گفته برخی از دست اندکاران این بخش بازار خلاف جهت قیمت دلار در بازار حرکت کرده است.

از سوی دیگر نبود ثبات در بازار دلار وهمچنین عدم نظارت‌های کلی موجب شده تا قیمت خودورها در نمایندگی ها آشفتگی زیادی داشته باشد و در برخی موارد شاهد اختلاف 80 تا 100 میلیون تومانی باشیم.

با این حال  و با وجود بی ثباتی در بازار نرخ دلار این باور در میان فعالان بازار خودروهای وارداتی وجود دارد که تا پایان سال شاهد رسیدن به ثبات در بازار خواهیم بود و نوسان در بازار وارداتی ها کاهش خواهد یافت.

فعالان بازار خودرو سه  دلیل را عامل رشد قیمت خودروهای وارداتی در بازار عنوان می کنند، دلایلی که در بازار خودروهای داخلی نیز اثرگذار بوده، اما در بازار وارداتی های این تاثیر ملموس تر است.

همچنین ببینید: سال آینده واردات خودرو نخواهیم داشت؟

 دلایل افزایش قیمت وارداتی ها

اما چه عواملی باعث رشدقیمت خودروهای واردتی در بازار شد؟ به گفته فعالان بازار خودرو سه عامل موجب شده تا این روزها شاهد رشد قیمت در بازار باشیم.

1-به گفته فعالان بازار خودرو عمده عاملی که موجب شد تا بازار وارداتی در دو هفته اخیر رشد قیمت را تجربه کنند به نوسان در بازارهای لیدر باز می گردد؛ این نوسان برای وارداتی ها در حالی ثبت شده که طی روزهای اخیر بازارهای لیدر به ویژه دلار با کاهش قیمت همراه بوده؛ اما خودروهای وارداتی رشد قیمت داشته اند، این روند در حالی شکل گرفته که  هنوز فعالان بازار نسبت به قیمت دلار اطمینان پیدا نکرده اند و هنوز در برابر کاهش قیمت مقاومت می کنند.

2-از سوی دیگر برخلاف تصورات اولیه تصور می شد در سال آینده گشایشی در واردت خودروهای خارجی صورت خواهد گرفت، اما این اطمینان از سمت عرضه حاصل نشد؛ چرا که سیاست واحدی در این خصوص وجود ندارد و به نظر نمی‌رسد چشم‌انداز سال آتی تغییر چندانی با  وضعیت واردات در یکی دو سال اخیر نخواهد داشت.

3-آشفتگی و ابهام در اجرای تصمیماتی ازقبیل مجوز اختصاص پلاک ملی به خودروهای موجود در مناطق آزاد و... آینده بازار خودرو را غیرقابل پیش‌بینی‌تر کرده است.

قیمت برخی از وارداتی در بازار

به گفته فعالان بازار خودرو افزایش قیمت وهم چنین ابهام در آینده  بازار خودرو موجب شده تا برخی خودروها در حال حاضر در بازار از سوی نمایندگی‌ها قیمت گذاری نشوند، اتفاقی که سردرگمی خریداران را به همراه داشته است؛ ظاهرا واردکنندگان با توجه به نوسان قیمت دلار از قیمت گذاری جدید دست کشیده اند و فعلا عرضه این خودروها به صورت رسمی در هاله ای از ابهام قرار دارد و خریداران این خودروها ناچارند به جای خرید از نمایندگی‌ها  به خرید از بازار روی آورند.

در این خصوص می توان به آزرا مدل 2019 اشاره کرد که به تازگی وارد بازار خودروهای وارداتی شده، اما حال حاضر در انتظار قیمت جدید است و تاکنون قیمت جدید آن اعلام نشده است. با این حال برخی از فروشندگان این خودرو را با قیمت 2 میلیارد و 600 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری کرده‌اند و خرید و فروش می کنند، با این شرایط می توان گفت این خودرو نسبت به هفته گذشته رشد 300 میلیون تومانی داشته است.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به رنوتالیمسان اشاره کرد این خودرو در بازار با قیمت یک میلیارد و 600 میلیون تومان خرید و فروش می شود و نسبت به هفته قبل 100میلیون تومان گران شده است.

اما النترا یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار امروز بدون تغییر قیمت نسبت به هفته گذشته در بازار بدون تغییر قیمت عرضه شد؛ قیمت این خودرو در حال حاضر در بازار برابر با یک میلیارد و 100 میلیون تومان است.

میتسوبیشی اوتلندر یکی خودروهای شاسی بلند جدید در بازار نیز امروز نسبت به هفته گذشته افزایش 50 میلیون تومانی را تجربه کرد و قیمت آن به یک میلیارد و 750 میلیون تومان رسید.

توسان ix35‌ مدل 2017 نیز بدون تغییر قیمت نسبت به هفته گذشته با قیمت یک میلیارد و 800 میلیون تومان در بازار معامله شد.

وارداتی 3 اسفند11111111111111111

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما