راهکاری برای دچار نشدن به بیماری‌های رایج والدین‌مان

کدخبر: 392114
اقتصاد نیوز : استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌ها را می‌توان به یک اسلحه تشبیه کرد که عوامل سبک زندگی مانند ماشه آن است. برخی از عوامل را می‌توانیم کنترل کنیم و برخی دیگر را نه.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این احتمال وجود دارد که همه ما با استعداد ژنتیکی نسبت به بیماری‌های معینی متولد شویم، اما این به معنای ابتلای قطعی به این بیماری‌ها نیست.

استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌ها را می‌توان به یک اسلحه تشبیه کرد که عوامل سبک زندگی مانند ماشه آن است. برخی از عوامل را می‌توانیم کنترل کنیم و برخی دیگر را نه.

به هر ترتیب شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که اگر مادرتان بیماری معینی داشته باشد، چقدر احتمال دارد که شما نیز از نظر ژنتیکی به آن بیماری مبتلا شوید و چه کار می‌توان کرد تا از این بیماری‌ها پرهیز کنید؟

سرطان سینه: اگرچه در برخی از خانواده‌ها افزایش خطر سرطان سینه ممکن است ارثی باشد، اما تعداد کمی از موارد این سرطان به سابقه خانوادگی مربوطند. حدود ۷۰ درصد زنانی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، دست کم تا جایی که خودشان اطلاع دارند، هیچ گاه سابقه خانوادگی این بیماری را نداشته اند. ۳۰ درصد بقیه زنان مبتلا به سرطان سینه دست کم یک نفر را در بستگان شان: مادر، خاله یا خواهر مبتلا داشته اند.

خطر ابتلای شما به سرطان سینه در صورتی که مادرتان به این بیماری مبتلا شده باشد، به طور تقریبی دو برابر می‌شود. در میان این گروه زنان برخی از آن‌ها حتی سابقه خانوادگی قوی تری دارند. همچنین ممکن است استعدادژنتیکی برای سرطان سینه را از طرف پدری به ارث ببرید. با این حال هنگامی که حتی مطمئن نیستید که ژن‌های بیماری زا را دارید یا نه، می‌توان خطر سرطان سینه را با گام‌های زیر به حداقل رساند.

حذف هورمون درمانی جایگزین: ثابت شده است که درمان جایگزینی هورمونی پس از یائسگی خطر سرطان سینه را می‌افزاید، بنابراین زنانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند باید در مورد دریافت این درمان باید بسیار محتاط باشند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما