پارلمان اروپا خواستار منع فروش سلاح به عربستان و امارات شد

کدخبر: 392356
اقتصاد نیوز : پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، پارلمان اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به دلیل نقض حقوق بشر در یمن ممنوع کنند. 

در این قطعنامه‌ که به تصویب پارلمان اروپا رسید اقدام آلمان در منع فروش سلاح به عربستان و اقدام امارات در اعمال تحریمی مشابه برای فروش سلاح به امارات و عربستان را یادآوری کرده است. 

قانونگذاران اروپا خاطرنشان کرده‌اند اقدام برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ادامه دادن فروش سلاح به این دو کشور نقض موضع مشترک شورای اروپا به شمار می‌رود. 

این قطعنامه علاوه بر این از تصمیم آمریکا برای متوقف کردن فروش سلاح به عربستان سعودی و معلق کردن انتقال جنگنده‌های اف‌۳۵ به امارات متحده عربی استقبال کرده است. 

نمایندگان پارلمان اروپا به علاوه از اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو آن خواسته‌اند «از همه ابزارهای در دسترس برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر استفاده کنند». آنها همچنین خواستار اعمال تحریم‌های هدفمند علیه ناقضان حقوق بشر شده‌اند. 

تصویب این طرح در شرایطی صورت گرفته که یک سازمان حقوق بشری از استفاده ارتش سعودی و شبه‌نظامیان وابسته به ریاض از سلاح‌های بلژیکی در جنگ یمن خبر داده، آن هم در شرایطی که مقامات بلژیکی ادعا می‌کنند سلاح‌های صادراتی این کشور به دولت سعودی صرفا در داخل عربستان و توسط نهادهای امنیتی به کار برده می‌شوند.

به نوشته وبگاه ویکیلیکس سعودی، سازمان حقوق بشری Vredesactie در گزارشی نوشت که مقامات بلژیکی مدعی هستند که سلاح‌های صادراتی به عربستان صرفا برای استفاده گارد ملی و گارد پادشاهی هستند، اما طی مستندانی فاش شده است که این سلاح‌ها در درگیری‌های منطقه «وادی الجباره»  در یمن استفاده می‌شود.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است. 

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما