تب برفکی در اردبیل مشاهده شد

کدخبر: 392962
​اقتصادنیوز :‌مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به شناسایی چندین کانون تب برفکی در استان، دامداران در اسرع وقت دام‌های خود را بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند.

به گزارش اقتصادنیو زبه نقل از فارس ، بهلول تکلوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شناسایی چندین کانون بیماری تب برفکی در استان و در راستای محدودسازی و جلوگیری از گسترش بیماری لازم است دامداران، دامپروران و روستائیان استان در کنار رعایت اصول بهداشتی در واحدهای دامداری، حتما دام‌های خود را بر علیه این بیماری واکسینه نمایند.

وی افزود: با تمهیدات انجام شده، واکسن تب برفکی به اندازه کافی در مرکز بخش خصوصی و غیردولتی دامپزشکی تمامی شهرستان‌های استان موجود بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل نسبت به احتمال شیوع این بیماری در جمعیت دامی استان در ماه‌های پیش رو هشدار داد و تصریح کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، تعلل دامداران در این زمینه به هیچ وجه جایز نیست و لازم است دامداران هشدارهای کارشناسان دامپزشکی را جدی گرفته و از طریق مراجعه به بخش خصوصی و غیردولتی دامپزشکی، نسبت به انجام واکسیناسیون و ایمن‌سازی دام‌های خود اقدام نمایند.

وی ادامه داد: رعایت مقررات بهداشتی، امنیت زیستی و قرنطینه‌ای، برنامه‌ریزی جهت انجام واکسیناسیون گله، خودداری از خرید و فروش و نقل‌وانتقال بی‌ضابطه دام بیمار و مشکوک به بیماری،  ضدعفونی کردن بستر و جایگاه نگهداری دام با مواد ضدعفونی‌کننده مناسب از مهم‌ترین موارد پیشگیری از این بیماری است.

تکلوی تشریح کرد: از ابتدای سال‌جاری ۷۹ هزار و ۶۶ راس دام سنگین و ۴۶۶ هزار و ۹۷۱ راس دام سبک بر علیه این بیماری واکسینه شده است.

بیماری تب برفکی یکی از مهم‌ترین، مسری‌ترین و پرخسارت‌ترین بیماری دامی در دام‌های زوج سُم است که موجب کاهش تولید شیر، گوشت و پشم دام‌ها شده و در موارد شدید در دام‌های جوان با مرگ ناگهانی و تلفات بالا خود را نشان می‌دهد و این بیماری در اصطلاح محلی به بیماری داباغ معروف است.

 

تیتر یک
  • پیشنهاد برخی معامله گران به آماتورهای بازار

    اقتصادنیوز: حتی اگر روند قیمت دلار افزایشی شد برای خرید دلار عجله نکنید این توصیه حرفه ای های بازار به آماتورها است.…

از دست ندهید
بلیط هواپیما