پنتاگون: سیاست تحریم ترکیه تغییر نمی‌کند

کدخبر: 395125
اقتصاد نیوز : وزارت دفاع آمریکا از تغییر نکردن سیاست تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی روسی اس-400 خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه گفت که ترکیه طی دهه گذشته چند فرصت برای خرید سامانه دفاع موشکی پاتریوت از آمریکا داشته اما به جای آن، اس-400 را انتخاب کرد که برای روسیه،‌ درآمد، دسترسی و نفوذ را فراهم می‌آورد.

کربی درباره حملات اخیر به پایگاه نظامیان آمریکایی در اربیل نیز گفت:‌ «در حال حاضر ما قادر نیستیم تا اعلام کنیم چه کسی یا گروهی پشت این حملات بوده است.»

 سه شنبه هفته پیش حملات راکتی به پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل عراق انجام شد که طی آن چند نظامی آمریکایی مجروح شدند.

 یک گروه عراقی تازه تأسیس موسوم به «سرایا اولیاء الدم»، با بیان اینکه اشغالگران آمریکایی در هیچ جای عراق امنیت نخواهند داشت، مسئولیت حمله به اربیل را برعهده گرفت.

جان کربی در ادامه کنرانس خبری خود گفت: «ترکیه همچنان از برنامه تولید جنگنده اف-35 کنار خواهد ماند و از آنکارا می‌خواهیم پیشبرد اس-400 را متوقف کند.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «سیاست ما درباره تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه اس-400 تغییری نکرده است.»

آمریکا در آذر گذشته صنایع دفاعی ترکیه و «ابراهیم دمیر» رئیس این سازمان را به دلیل اقدام آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 به لیست تحریم‌های خود افزود. واشنگتن مدعی شده بود آنکارا به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی «روسبرون‌ اکسپورت» و خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» تحت تحریم‌های برآمده از قانون موسوم به «کاتسا» قرار گرفته است.

ترکیه به دنبال امتناع آمریکا در فروش سامانه‌های دفاع موشکی تصمیم به خرید سامانه‌ های دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه گرفت و این سامانه را در چند نوبت تحویل گرفت و همین مسئله باعث شد که واشنگتن، آنکارا را از پروژه تولید جنگنده ‌های اف ۳۵ حذف کند. آمریکا مدعی است که استفاده از اس ۴۰۰ در کنار اف ۳۵ باعث خواهد شد که کدها و فناوری این جنگنده‌‌های مدرن افشا شود.

تیتر یک
  • رمزگشایی از سیاست دولت رئیسی در تزریق اخبار مثبت

    در حالی که خبر عضویت قطعی ایران در سازمان همکاری شانگهای به لحاظ ذهنی و روانی یک پیروزی برای کشور تحت تحریم محسوب…

از دست ندهید
بلیط هواپیما