اولین واکنش ایران به حمله امریکا به سوریه

کدخبر: 395734
اقتصاد نیوز: پس از 24 ساعت از حمله نیروهای آمریکایی به یک پایگاه نظامی، ایران نسبت آن موضع گیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه حملات غیر قانونی و تجاوزگرانه نیروهای آمریکایی به مناطقی در شرق سوریه را نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین المللی دانست و آن را بشدت محکوم کرد.

به گزارش جمعه شب ایرنا از وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده افزود: این حملات که در ادامه تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه می‌باشد ،در شرایطی صورت گرفته است که نیروهای آمریکایی طی سالهای اخیر بطور غیر قانونی وارد خاک سوریه شده و اقدام به اشغال مناطقی از خاک این کشور و سرقت منابع طبیعی از جمله نفت نموده است که حق طبیعی  مردم سوریه می باشد  .
 
خطیب زاده در ادامه گفت: همچنین پایگاه های غیر قانونی آمریکایی در خاک سوریه اقدام به آموزش نیروهای تروریستی و استفاده ابزاری از آنها می نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه این اقدام دولت جدید امریکا را تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض قوانین حقوق بین الملل دانست که منجر به تشدید درگیری‌های نظامی و بی ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد.

نخستین حمله نظامی در دوره بایدن

اولین حمله هوایی ارتش آمریکا در دوره ریاست جمهوری جو بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا به دستور وی به مناطقی در مرز عراق و سوریه انجام شد.

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگوی پنتاگون شامگاه پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: به دستور رئیس جمهور بایدن ، نیروهای ارتش آمریکا اوایل عصر امروز حملات هوایی علیه زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه نظامی عراقی در شرق سوریه انجام دادند.

وی مدعی شد: این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه  پرسنل آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدیدهای مداوم این افراد انجام شده است.

سخنگوی پنتاگون ادامه داد که این حملات چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی را که توسط تعدادی از گروه‌های شبه نظامی استفاده می‌شد، از بین برد.

کربی اذعان کرد: این پاسخ نظامی متناسب با اقدامات دیپلماتیک از جمله مشورت با شرکای ائتلاف انجام شد و این عملیات پیامی صریح می فرستد که رئیس جمهور بایدن برای محافظت از پرسنل آمریکایی و ائتلاف اقدام خواهد کرد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز گفت که دستور حمله به مرز سوریه و عراق از جانب جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به پیشنهاد وی صورت گرفته است.

سخنگوی پنتاگون مدعی شد هدف این حمله نظامی تنش زدایی در وضعیت کلی در شرق سوریه و عراق است.

خبرگزاری رویترز  نیز در گزارشی مدعی شده  که این تاسیسات متعلق به گروه‌های مقاومت در سوریه بوده است.

شبکه خبری «ای‌بی‌سی» نیز  ادعا کرده  این حمله هوایی ساختمان‌های متعلق به «کتائب‌حزب‌الله» و سایر گروه‌های مقاومت را در شهر «بوکمال» هدف قرار داده است.​

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما