وزیر سابق و دختر رئیس جمهوری پیشین به زندان می روند+ جزئیات

کدخبر: 397036
اقتصاد نیوز : وزیر سابق گردشگری رومانی و دختر رئیس جمهوری سابق این کشور به جرم فساد مالی و پولشویی به مجازات حبس محکوم شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، النا اودریا، وزیر سابق صنعت گردشگری رومانی که از متحدان سیاسی و افراد تحت حمایت "ترایان باسسکو" رئیس جمهوری سابق این کشور به شمار می‌رفت روز شنبه طی حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر رومانی به جرم تحریک به فساد به هشت سال زندان محکوم شد.

بر اساس گزارش یورونیوز، از سوی دیگر "ایوانا باسسکو" دختر رئیس جمهوری سابق رومانی نیز بر اساس اتهامات مطرح در پرونده فساد مالی‌اش، به جرم جمع‌آوری پول به صورت غیرقانونی و پولشویی برای حمایت مالی از کارزار انتخاباتی پدرش در سال ۲۰۰۹ به پنج سال مجازات حبس محکوم شده است.

"النا اودریا" وزیر سابق گردشگری رومانی - 28 سپتامبر 2014/ عکس: رویترز

النا اودریا

هر دو فرد متهم که از افراد با نفوذ در دولت سابق رومانی به شمار می‌رفتند پیش از این کلیه اتهامات مطرح در پرونده را رد کرد بودند.

"النا اودریا" وزیر سابق گردشگری پیش از این به دلیل پرونده‌ای که علیه وی در دستگاه قضایی رومانی تشکیل شده بود از کشور خارج و به کاستاریکا گریخته بود اما در سال 2019 و یک سال پس از اقامت در کاستاریا به رومانی بازگشت.

به گفته منابع قضایی در رومانی در پرونده فساد مالی مطرح علیه دولت سابق این کشور، دو سیاستمدار و یک تاجر رومانیایی نیز به دست داشتن در پولشویی ۳۰۰ هزار یورویی متهم شده‌اند.

احکام مطرح علیه وزیر پیشین گردشگری و دختر رئیس جمهوری سابق به گفته منابع قضایی قطعی نیست و قابل تجدید نظرخواهی است.

دادستان‌ها در این پرونده برای "النا اودریا" وزیر سابق گردشگری و "ایوانا باسسکو" دختر رئیس جمهوری پیشین این کشور به ترتیب تقاضای ۱۲ و ۱۵ سال مجازات حبس کرده اند.

"ترایان باسسکو" بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی رئیس جمهور رومانی بود و پس از دوران حکومت 10 ساله خود  هم اکنون به نمایندگی از این کشور عضو پارلمان اروپا و یکی از اعضای حزب مردم اروپا در این نهاد قانونگذاری است.

بر اساس گزارش "شفافیت بین‌الملل"،‌ رومانی یکی از فاسدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

"شفافیت بین‌الملل" سازمانی غیردولتی است که برای آگاهی رسانی و مبارزه با فساد در جهان فعالیت می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما