آمریکا:حمله به عین الاسد را محاسبه شده پاسخ می دهیم

کدخبر: 397040
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به حملات راکتی به پایگاهای این کشور در عراق گفت: ما به حملات اخیر به روشی متناسب، محاسبه شده و کاملا بر اساس مجوز قانونی پاسخ دادیم. فکر می‌کنم همان علائم را به هرگونه پاسخ آتی مشاهده خواهید کرد.

به گزارش ایرنا، ند پرایس روز چهارشنبه در نشست خبری خود با اشاره به حمله گذشته به اربیل عراق، اظهار کرد: تحقیق درباره حمله پیشین به اربیل توسط مقامات عراقی و کردستان آن کشور در حال انجام می‌شد و یقینا ما در همکاری نزدیک به آنها هستیم.

وی افزود همانگونه که پس از حمله اربیل گفتم، ما پیش بینی درباره پاسخ خاصی نداریم اما عزم خود را برای اقدام لازم و متناسب در قالب دفاع از خود نشان داده‌ایم. در صورت لزوم، هر پاسخی با هماهنگی مناسب با دولت عراق و در نهایت با شرکای ائتلاف داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما به حملات اخیر شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای ائتلاف ایالات متحده به روشی متناسب، محاسبه شده و کاملا بر اساس مجوز قانونی پاسخ دادیم. فکر می‌کنم همان علائم را به هرگونه پاسخ آتی مشاهده خواهید کرد.

پرایس در پاسخ به خبرنگاری که این حملات را نتیجه توقف سیاست فشار حداکثری و  برداشتن تحریم از انصارالله دانست، گفت: کار ما ایران کامل نخواهد شد مادامی که آنچه را که به دنبال آن هستیم به نتیجه برسانیم و آن ممنوعیت دائمی و تایید شدنی دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

وی افزود: یک نکته تاریخی وجود دارد که به آن اشاره نکردید، این واقعیت که این حملات به نیروهای آمریکایی و ائتلاف، از سه هفته یا یکماه پیش آغاز نشدند، بلکه پس از به اصطلاح سیاست فشار حداکثری صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: سیاست فشار حداکثر هیچ فایده ای برای گشایش دیپلماتیک نداشت.  بنابراین انتساب حملات اخیر به دولت بایدن، پیشگویی درستی نیست.

پرایس اظهار کرد: فشار حداکثری برای انجام چند کار بود، تلاش برای به دست آوردن یک توافق به اصطلاح بهتر، تلاش برای متحد کردن ایالات متحده با نزدیکترین متحدان و شرکا، به تسلیم واداشتن ایران و نمایندگان آن.

وی تصریح کرد: در واقع برعکس همه این موارد اتفاق افتاده است، ایران برنامه هسته‌ای خود را پیشرفت داد، این آمریکا و نه ایران بود که منزوی شد و این تشدید تنش‌ها و تحریکات توسط ایران و نیابتی‌های آن، پس از این سیاست فشار حداکثری که هیچ نوع راه دیپلماتیک ندارند، شروع شده‌اند.

سیاست فشار حداکثری، اصطلاحی است که دولت ترامپ پس از خروج یکجانبه از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر مردم ایران، مطرح کرد که هدف آن به تسلیم واداشتن ایران بود.

پایگاه عین‌الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند روز چهارشنبه هدف اصابت دست‌کم ۱۰ راکت قرار گرفت. این حمله دو روز قبل از سفر پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق صورت می‌گیرد.

منابع امنیتی در عراق روز چهارشنبه ضمن اعلام این خبر تصریح کردند که در حمله راکتی به محل استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه عین‌الاسد یک پیمانکار نظامی کشته شده است. پنتاگون این خبر را ساعتی پیش تایید کرد.

در گزارش این منابع تصریح شده که این پیمانکار پس از اصابت ۱۰ راکت به عین‌الاسد بر اثر ایست قلبی جان باخته است؛ منابع عراقی و غربی هنوز مشخص نکرده‌اند که فرد غیرنظامی کشته شده عراقی یا از کارمندان خارجی شرکت‌های پیمانکاری بوده است.
برخی خبرگزاری‌ها از جمله فرانسه پرس با استناد به منابع امنیتی در عراق از اصابت ۱۰ راکت به این پایگاه و یا مناطق نزدیک اطراف آن خبر داده‌اند.

برخی گزارش‌های نیز حاکی است که نیروهای آمریکایی پرسنل نظامی خود را به مکان‌های امنِ پایگاه عین‌الاسد منتقل و برج‌های مراقبت پایگاه را تخلیه کرده‌اند.

یک سخنگوی آمریکایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در این خصوص گفته است که نیروهای امنیتی عراقی تحقیقاتی را در باره منشا این حملات آغاز کرده‌اند.

 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما