آمریکا دوباره چین را متهم کرد

کدخبر: 397446
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده «تجاوز مداوم چین به نهادهای دموکراتیک در هنگ کنگ» را محکوم می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، اوایل روز جمعه (به وقت پکن) دولت چین یک لایحه قانونی پیشنهاد داد که علاوه بر اِعمال تغییرات در کمیته انتخاباتی که رهبر این شهر را برمی‌گزیند، به این کمیته برای معرفی نامزدهایی برای کرسی‌های مجلس قانونگذاری اختیارات جدیدی اعطا می‌کند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود به این لایحه واکنش نشان داد و در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت که ایالات متحده «تجاوز مداوم چین به نهادهای دموکراتیک در هنگ کنگ» را محکوم می‌کند.

پرایس اقدامات پکن را «حمله مستقیم به خودمختاری، آزادی‌ها و روندهای دموکراتیک در هنگ کنگ» خواند و گفت که «تدابیر موردنظر پکن به طرز چشمگیری نهادهای دموکراتیک در هنگ کنگ را تضعیف می‌کند».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه به صراحت گفت که واشنگتن با متحدان و شرکای خود همکاری می‌کند تا یکصدا سوء رفتار ادعایی چین با اقلیت مسلمانان اویغور در سین کیانگ و اقدامات به زعم وی «سرکوبگرانه» پکن در هنگ کنگ را محکوم کنند.

گفتنی است دولت «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا با در پیش گرفتن موضع رئیس جمهور پیشین این کشور در قبال چین کرد که ایالات متحده باید برای تحمیل هزینه‌ها بر پکن به دلیل ارتکاب ادعایی چین به نسل کشی در سین کیانگ، تدابیر سرکوبگرانه در هنگ کنگ و تهدید تایوان آماده شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما