عرف: داوطلبان انتخابات به صورت غیر حضوری اقدام به نام‌نویسی کنند/ بعد از عید فضای کشور انتخاباتی می شود

کدخبر: 398259
اقتصاد نیوز : معاون سیاسی وزیر کشور گفت: ثبت‌نام‌ها از ۲۰ اسفند به صورت غیرحضوری و از طریق درگاه‌های موبایل و وب سایت و پیشخوان‌های دولت و همچنین به صورت حضوری شروع می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از صدا و سیما، جمال عرف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به شروع رسمی انتخابات ۱۴۰۰ با دستور وزیر کشور از امروز گفت: امروز وزیر کشور دستور شکل گیری هیئت‌های اجرایی و شروع انتخابات را صادر کرد که به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و بخشداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: ثبت نام‌ها از بیستم اسفند به صورت غیر حضوری و از طریق درگاه‌های موبایل و وب سایت و پیشخوان‌های دولت و همچنین به صورت حضوری شروع می‌شود و طبیعتاً در این شرایط کرونا توصیه ما این است که داوطلبان عزیز به صورت غیر حضوری اقدام به نام‌نویسی کنند.

عرف با بیان اینکه احراز هویت افراد از طریق کد ملی و یک شماره حساب بانکی صورت می‌گیرد افزود: تشکیل هیئت‌های اجرایی شهرها و روستاها همزمان شروع می‌شود، اما ثبت نام شوراهای شهر از بیستم اسفند به مدت هفت روز یعنی تا ۲۶ اسفند انجام می‌گیرد و ثبت نام شوراهای روستا بعد از عید و از ۱۶ فروردین به مدت یک هفته انجام خواهد گرفت.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به فراهم شدن زمینه‌های برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی گفت: اصل برای ما حفظ سلامت مردم و عوامل برگزاری انتخابات است برای همین نرم افزاری تحت عنوان شعبه یاب راه اندازی شده تا مردم بتوانند از طریق موبایل و کامپیوتر نزدیک‌ترین شعبه به خود را شناسایی کنند.

عرف افزود: در همه شعب تمام پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری رعایت می‌شود و تصمیم گرفته شده برای جلوگیری از ازدحام، شعب انتخابات ۱۰ درصد اضافه شود و در کنار هر صندوق که بیش از هزار رأی در آن قبلاً گرفته شده یک شعبه جدید ایجاد شود و هر جا هم که لازم باشد از شعب سیار استفاده خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین درباره احتمال افزایش زمان انتخابات هم گفت: تغییر زمان برگزاری انتخابات و یا افزایش روزهای آن مغایر قانون است، اما افزایش ساعات آن در همان روز برگزاری منعی ندارد.

معاون سیاسی وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه انتخابات شوراها در برخی شهرهای بزرگ مثل مشهد و شیراز الکترونیکی برگزار می‌شود گفت: امیدواریم که با موافقت هیئت مرکزی نظارت مجلس در تهران هم اجازه پیدا کنیم صندوق الکترونیکی داشته باشیم، اگر این امکان فراهم شود نتایج شمارش آرا در همان روز قابل اعلام است، اما شمارش دستی آرا در کلان شهر تهران ۳ روز طول خواهد کشید.

عرف با اشاره به چاپ تعرفه‌های انتخابات و پلمب آن‌ها گفت: ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری هم از ۲۱ اردیبهشت شروع می‌شود و بیشترین زمان تبلیغات را هم در انتخابات ریاست جمهوری داریم که ۲۰ روز است که باید در این مدت مراقب رعایت پروتکل‌ها بود.

او گفت: قطعاً بعد از عید فضای کشور انتخاباتی خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما