تست واکسن کرونایی کوبایی روی شهروندان ایرانی/100 هزار دوز وارد شد

کدخبر: 399046
اقتصاد نیوز: واکسن کوبایی برای انجام فاز سوم آزمایشی بالینی وارد ایران شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کوبایی «بیوکوبا فارما» بامداد شنبه خبر داد که با رسیدن 100 هزار دوز از واکسن کرونای کوبا با نام «سابرانا 02» به ایران، فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن در حال تکمیل است.

به گزارش پرنسا لاتینا، این شرکت گفت: «به عنوان بخشی از همکاری با دیگر کشورها در توسعه واکسن کووید-19، صد هزار دوز از واکسن سابرانا02 به انستیتو پاستور ایران ارسال شد تا از این دوزها برای آزمایش بالینی در این کشور استفاده شود.»

در ماه دسامبر، «ویسنته ورز» مدیر موسسه واکسن فاینالی گفت که برنامه ریزی شده تا آخرین مرحله از این پروژه در خارج انجام شود.

در همین راستا، در ابتدای سال جاری میلادی، این موسسه توافقنامه همکاری با انستیتو پاستور ایران امضا کرد.این نهاد کوبایی در تشریح این اقدام خود در صفحه اجتماعی توییتر نوشت: «این هم‌افزایی به پیشبرد سریعتر روند ایمنی‌سازی در مقابل ویروس کرونا در دو کشور اجازه می‌دهد».

کارآزمایی بالینی یکی از انواع مطالعات پزشکی است که بر روی جمعیت‌های انسانی انجام می‌شود. کاربرد مهم کارآزمایی‌های بالینی در مطالعه اثرات داروها و شیوه‌های درمانی جدید است.

کارآزمایی بالینی فاز سه مطالعه‌ای برای مقایسه نتایج درمان افراد با کاربرد درمانی جدید و نتایج درمان افراد با استفاده از درمان استاندارد (به‌عنوان مثال، اینکه میزان بقا در کدام گروه بیشتر است یا در کدام گروه عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌شود). اصولاً مطالعات تنها زمانی به فاز سه می‌رسند که به نظر آید در فاز یک و دو موفق عمل کرده‌اند. در آزمایش بالینی فاز سه ممکن است صدها نفر شرکت داشته باشند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما