هشدار آمریکا درباره آزمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی

کدخبر: 399976
اقتصاد نیوز : رئیس مرکز فرماندهی شمال ارتش ایالات متحده روز سه شنبه مدعی احتمال پرتاب آزمایشی موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای جدید کره شمالی در «آینده ای نزدیک» شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «گلن فَنهِرک» فرمانده نیروی هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه در اظهاراتی که ممکن است به تشدید تنش‌ها میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن بیانجامد، مدعی شد که کره شمالی ممکن است «در آینده‌ای نزدیک» پروژه پرتاب آزمایشی مدل ارتقا یافته‌ای از موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را کلید زند.

به نظر می‌رسد که مبنای این اظهارنظر ژنرال گلن فنهرک رونمایی از بزرگترین موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی در مراسم رژه ماه اکتبر در پیونگ‌یانگ باشد، نه اطلاعات دقیق و محرمانه وی درباره پرتاب زود هنگام آن.

با این حال اظهارات این فرمانده نیروی هوایی آمریکا که یک روز پیش از نخستین سفر وزرای خارجه و دفاع دولت «جو بایدن» به کره جنوبی بیان شد، بر نگرانی‌های واشنگتن نسبت به ازسرگیری احتمالی آزمایش‌های موشکی و تسلیحات هسته‌ای کره شمالی پس از وقفه‌ای سه ساله تأکید می‌کرد.

فنهرک خطاب به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت که موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای پیونگ‌یانگ که «به طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ‌تر و احتمالاً دارای توان بیشتری هستند» بیش از پیش به مثابه تهدیدی علیه ایالات متحده بشمار می‌روند.

وی با استناد به اینکه «دولت کره شمالی به توقف پایبندی خود به مهلت قانونی یکجانبه و اعلام شده در سال ۲۰۱۸ در خصوص عدم اجرای آزمایش هسته‌ای و موشک بالستیک قاره‌پیما اشاره کرده است»، در اظهاراتش مدعی شد که کیم جونگ اون- رهبر کره شمالی- احتمالاً به زودی پرتاب آزمایشی یک نمونه ارتقا یافته از این موشک بالستیک قاره‌پیما را آغاز خواهد کرد.

تیتر یک
  • عرضه دلار سه برابر هفته دوم سال شد

    اقتصاد نیوز:حجم عرضه دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل در هفته اخیر بیش از سه برابر هفته دوم سال جدید بود. این عرضه…

از دست ندهید
بلیط هواپیما