تزریق واکسن کرونا به ۲۵ درصد نیروهای اورژانس کشور

کدخبر: 401509
اقتصادنیوز : رییس سازمان اورژانس کشور با بیان این‌که به ۲۵ درصد نیروهای اورژانس واکسن کروتا تزریق شده است؛ گفت: تا پایان ماه فروردین کل پرسنل اورژانس واکسینه می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح سلامت نوروزی اظهار داشت: نگاه وزارت بهداشت این بود که کسی به سفر نرود؛ دورهمی‌ها و مسافرت‌ها و تجمعات بیشترین عوامل موثر در انتقال ویروس کرونا بوده‌اند اما طرحی به نام طرح سلامت نوروزی شروع کردیم که مسئولیتش به بنده محول شد و از 25 اسفندماه تا 15 فروردین این طرح با با شدت بیشتری ادامه می‌دهیم.

وی افزود: اورژانس پیش بیمارستانی، مدیریت بیماری‌های واگیر، انتقال خون، داور و تجهیزات پزشکی در این طرح در نظر گرفته شده‌اند. ما در اورژانس همواره در حال اماده‌باش هستیم و همکاران ما شیفت‌های خود را چند برابر کرده‌اند و توان نیروی انسانی ما دو تا سه برابر شده است.

کولیومد ادامه داد: نگاه ما برای سلامت نوروزی انسجام خدمت‌رسانی در بهداشت و درمان و بالا بردن و حفظ توان حوزه سلامت و تامین دارو و تجهیزات برای مردم است، ذخیره سازی خون و فراورده‌های خونی در این مدت برنامه‌ریزی شده است؛ امسال سومین سالی است که همکاران بهداشت و درمان در حال زحمت کشیدن هستند و از خانواده‌های خود دور مانده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از پرسنل اورژانس واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: ما در چهار مرحله واکسیناسیون کرونا را برای نیروهای اورژانس انجام می‌دهیم و در مرحله اول، 25 درصد از همکاران قبل از عید نوروز واکسن زدند و در هفته اول نوروز 25 درصد دوم واکسن کرونا می‌زنند و تا پایان ماه فروردین کل پرسنل اورژانس واکسینه می‌شوند.

کولیوند با بیان این‌که از 25 اسفند تا به امروز اورژانس، 110 هزار ماموریت انجام داده است، بیان کرد: 17 هزار ماموریت مربوط به حوادث ترافیکی و 92 هزار مربوط به حوادث غیرترافیکی بوده است، مصدومین حوادث ترافیکی نسبت به سال گذشته چند برابر شده است که به دلیل افزایش مسافرت‌ها در نوزروز است.

وی با اشاره به طرح 724 و 247 اورژانس که مختص سکته‌های قلبی و مغزی است، گفت: این طرح در سطح منطقه و بین‌الملل بی‌نظیر است و در طرح سلامت نوروزی از 25 اسفند تا امروز 474 نفر با همت اورژانس و بیمارستان‌ها در قالب این طرح بهبود یافته‌اند‌.

کولیوند درباره اقدامات اورژنس کشور در طرح سلامت نوروزی تشریح کرد: در این مدت(25 اسفند تا امروز) 64 پرواز توسط اورژانس هوایی داشته‌ایم که 100 مصدوم توسط اورژانس هوایی منتقل شده‌اند. کل مراجعین به مراکز بهداشت و درمان سراسر کشور در این بازه زمانی یک میلیون و 255 هزار نفر بوده‌اند که 272 هزار نفر بستری و بقیه سرپایی درمان و مرخصی شدند؛ همچنین 18 هزار و 931 نفر در بخش‌های ویژه بستری شدند‌.

رییس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: در این بازه زمانی تعداد جراحی‌های اورژانس بالغ بر 29 هزار مورد بوده است و 66 هزار و 20 نفر عمل جراحی الکتیو (غیراورژانسی) در این بازه زمانی انجام شده است.

وی افزود: بیشترین علت مراجعه به اورژانس، مشکلات و بیماری‌های تنفسی، سپس تروما، مشکلات قلبی و گوارشی و مغزی است.

کولیوند با بیان این‌که ما علاوه بر کارهای درمانی مسائل بهداشتی را نیز با شدت بیشتری دنبال می‌کنیم تصریح کرد: حدود 300 هزار مورد بازدید توسط کارشناسان بهداشت انجام شده است که 325 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته توسط این کارشناسان کشف و معدوم شده و 9 هزار و 487 واحد صنفی به مراکز قضایی معرفی شده‌اند و 2066 مورد نیز پلمب شده‌اند.

مسئول قرارگاه پشتیبانی طرح شهید سلیمانی درباره انجام تست در طرح سلامت نوروزی گفت: 891 هزار و 639 مورد تست کرونا برای شناسایی بیماران و جداسازی و درمان آن‌ها انجام شده است.

وی درباره اقدامات اورژانس کشور در طرح سلامت نوروزی در روز گذشته بیان داشت: در چهارم فروردین‌ماه سال 1400، 10 هزار ماموریت اورژانس داشته‌ایم که در قالب کدهای 724 و 247 حدود 95 نفر به مراکز درمانی منتقل شده‌اند؛ 149 هزار و 963 نفر در روز گذشته به مراکز درمانی مراجعه کردند که 29 هزار و 144 نفر بستری شدند و 3054 عمل جراحی اورژانس و 2559 مورد جراحی الکتیو در روز گذشته در کشور انجام شده است.

کولیوند ضمن تاکید بر لزوم پرهیز از سفرهای نوروزی تصریح کرد: مشاوره‌های تلفنی و مراقبت‌های مورد نیاز و خدمات فوریت‌‌های پزشکی در اورزانس انجام می‌شود‌. تمام مراکز دولتی در حال همکاری و فعالیت هستند. داروخانه‌ها اقلام و تجهیزات را ذخیره دارند و خون و فراورده‌های خونی به میزان کافی برای موارد اورژانسی و الکتیو دخیره شده است‌.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما